Japonya ile Güney Kore Arasında 'Kardak' Krizi - Son Dakika

Japonya ile Güney Kore Arasında 'Kardak' Krizi

10.08.2012 12:03
Japonya ile Güney Kore Arasında 'Kardak' Krizi, System.String[]

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın Seul ile Tokyo arasındaki tartışmalı Takeshima adacıklarını ziyareti üzerine Japonya, bu ülkedeki büyükelçisini geri çağırdı.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın Seul ile Tokyo arasındaki tartışmalı Takeshima adacıklarını ziyareti üzerine Japonya, bu ülkedeki büyükelçisini geri çağırdı. Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, "Elçi ne zaman Seul'e döner bilmiyorum." derken elçi ile yarın sabah saatlerinde bir araya gelip atılacak adımları ele alacakları vurguladı. Güney Kore'nin Tokyo büyükelçisi de dışişleri bakanlığına çağrılarak ziyaretten duyulan rahatsızlık bildirilmişti.

Japonya, Seul'un Dokdo diye isimlendirdiği kayalıkların kendi toprağı olduğunu savunuyor. Japonya Dışişleri Bakanı Gemba, "Güney Kore Devlet Başkanı Myung-bak'ın bu ziyareti Tokyo'nun duruşunda bir değişikliğe neden olmayacak. Seul'un elçisine ziyareti sert bir şekilde protesto ettiğimizi ilettim. Devlet Başkanı Myung-bak'ın neden bu zamanda böyle bir ziyareti gerçekleştirdiğini de anlamadığımızı belirttim." dedi. Japon hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, iki ülkenin ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı bir dönemde gelen bu ziyaretin 'çok üzücü' olduğunu açıkladı.

Güney Kore Devlet Başkanı Myung-bak'ın bu sabah saatlerinde adayı ziyaret etmişti. Şimdiye kadar Tokyo'ya karşı sessiz bir diplomasi izleyen Seul'un bu adımı dikkat çekti. İki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği kayalıklara Seul, 1954'te küçük bir askeri birlik yerleştirmişti. Seul yönetimi, bu ay ortasında ada yakınlarında bir tatbikat yapmayı da planlıyor. Tokyo tartışmalı adalar nedeniyle Rusya, Çin ve Tayvan ile de problemler yaşıyor.

Japonya ile Güney Kore Arasında 'Kardak' Krizi

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Japonya ile Güney Kore Arasında 'Kardak' Krizi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Mesut Özil transferi için teşekkür etmek isteyen taraftar, Emre Belözoğlu'nun HGS borcunu ödedi Abdurrahman Dilipak koronavirüs aşılamasının durdurulması için mahkemeye başvurdu Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu İstanbul'dan memleketleri Bitlis'e dönüp fabrika açan tekstilci iki kardeş 300 kişiye istihdam sağladı Erkek arkadaşının kalp krizinden öldüğünü öğrendi, hastanede kalbine sıktı Kırmızı gelinliğini giyip Taksim'e çıkan Rus modeli görenler şaşkınlığını gizleyemedi Evladını arayan anne, duydukları karşısında yıkıldı: Kızına şu an tecavüz ediyorum