Japonya "kara sularını 100 gündür ihlal ettiği" iddiasıyla Çin'e tepki gösterdi - Son Dakika

Japonya "kara sularını 100 gündür ihlal ettiği" iddiasıyla Çin'e tepki gösterdi

22.07.2020 12:29
Japonya

Japonya, Doğu Çin Denizi'nde iki tarafın da egemenlik iddia ettiği takımadalar etrafında Çin'e ait gemilerin art arda 100 gündür faaliyet göstermesine tepki gösterdi.

Japonya, Doğu Çin Denizi'nde iki tarafın da egemenlik iddia ettiği takımadalar etrafında Çin'e ait gemilerin art arda 100 gündür faaliyet göstermesine tepki gösterdi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Suga Yoşihide, düzenlediği basın toplantısında, "Senkaku" adaları etrafında Çin'in "rahatsız edici" faaliyetlerinden endişe duyulduğunu kaydetti.

Çin gemilerinin ada etrafında aralıksız 100 gündür faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Suga, "İzlemek için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Sahil Güvenliğe ait devriye botları, Çin tarafına gerekli uyarılarda bulunuyor." dedi.

Japonya'ya ait devriye gemilerinin bölgede tutulduğunu ve bunun tansiyonu düşürmeye yetmediğini belirten Suga, şöyle devam etti:

"Kara, hava ve deniz sahalarımızı kararlılıkla koruma politikamız gereğince hükümetimiz Senkaku Adalarını yakından takip ediyor. Arka arkaya ve sert biçimde diplomatik protestolar çekiyoruz. Yeniden makul bir tutumla sakinliğin muhafaza edilmesi gereğini Çin tarafına tekrarlıyorum."

Kyodo ajansına göre, Çin'e ait gemiler 14 Nisan'dan bu yana Doğu Çin Denizi'nde "Japonya'nın kontrolündeki adaların" çevresinde ya da yakınında seyrediyor.

Japonya Sahil Güvenliği, son günlerde Çin'e ait biri mitralyöz donanımlı 4 geminin bölgede dolaştığını ve gerekli uyarıların yapıldığını kaydetmişti.

Ulusal basında çıkan haberlerde, temmuz başlarında Çin Sahil Güvenliğine ait 2 geminin Japonya kara sularındaki adalar etrafından 39 saat boyunca ayrılmadığı ve bu süre aralığının Eylül 2012'den beri en uzun dönem olduğu belirtiliyor.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı takımadalar, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşuyor.

Kimsenin yaşamadığı takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Japonya 'kara sularını 100 gündür ihlal ettiği' iddiasıyla Çin'e tepki gösterdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı