Son Dakika Haberleri: Jeotermal Kuyusundan Çıkan Su, Evlerini Sular Altında Bıraktı

Jeotermal Kuyusundan Çıkan Su, Evlerini Sular Altında Bıraktı

2 yıl önce

Aydın'da jeotermal kuyusundan çıkan su nedeniyle evleri sular altında kalan mahalle sakinleri yaşadıklarına isyan ederek, durumun devam etmesi halinde eylem yapacaklarını söyledi.

Aydın'da gece yarısı bazı ev, işletme ve arazilere balçık şeklinde çamurlu su bastı. Yağış olmadığı halde yaşanan su baskınının şehrin üst kesiminde bulunan özel bir firmaya ait jeotermal kuyusundan çıkan ve doğaya salınan sular olduğu belirtildi. Olaydan zarar gören vatandaşlar yetkililerden yardım istedi.

FİRMANIN CEZALANDIRILMASINI VE ZARARLARININ KARŞILANMASINI İSTEDİLER

Olay, gece Efeler ilçe merkezi Ilıcabaşı Mahallesi'nde yaşandı. Jeotermal kuyusundan çıkan su, bir süre sonra balçık şeklinde arazilere, çevredeki besihanelere ve evlere bastı. Evleri sular altında kalan vatandaşlar yaşanan su baskının Kalfaköy yakınlarındaki özel bir firmaya ait jeotermal enerji kuyularından çıkarılan sular olduğunu ileri sürerek gece vakti kontrolsüz bir şekilde su salanların cezalandırılmasını ve zararlarının karşılanmasını istediler.

"SÜREKLİ YASAYA AYKIRI FAALİYETE BULUNUYORLAR"

Jeotermal firmalarının sürekli yasaya aykırı faaliyet sürdürdüklerini ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün de gerekli denetimleri yapmadığını iddia eden mahalle sakinleri arazilere, besihane ve evlerine su basmasının yanında sağlıklarının da tehlike altında olduğunu belirttiler. Evine jeotermal suyu bastığını belirten vatandaşlardan Selda Yıldız, durumdan çok mağdur olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi.

"DURUM DEVAM EDERSE EYLEM YAPACAĞIZ"

Yaşanan su baskının ardından jeotermal firması yetkililerini aradığını ancak kimsenin sorun ile ilgilenmediğini belirten Ilıcabaşı Mahalle Muhtarı Alim Tarım, "Vatandaşlar beni aradı. Dağdan su geldiğini söyledi. Biz ASKİ'yi aradık. Geldiler ancak jeotermalden kaynaklandığı için bıraktılar. Belediyenin bu konuda yetkisi yokmuş. Konu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü ilgilendiriyormuş. Kimse sorunumuzla ilgilenmiyor. Bu durum böyle devam ederse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gidip eylem yapacağız" dedi.


YORUMLAR


Muhtar Dert Yandı, Başbakan'ın Verdiği Cevap Toplantıya Damga Vurdu: Şu Hale Bak Hindistan'da İnek Kesmekle Suçlanan Vatandaşı Linç Ederek Öldürdüler

Şehir Magandaları Kaza Sonrası Darp Ettikleri Baba ve Oğlunu Bıçakladı! Korku Dolu Anlar Kamerada