Son Dakika Haberleri: Jmo Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Er Açıklaması

Jmo Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Er Açıklaması

8 yıl önce

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Er, "İstanbul'da olacak bir depremi Bursa'da da aynı oranda hissedeceğiz."

Jmo Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Er Açıklaması, System.String[]

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Engin Er, "İstanbul'da olacak bir depremi Bursa'da da aynı oranda hissedeceğiz. O yüzden bir an önce bilinen fay hatlarına göre tedbir alınması gerekir" dedi.


Er, Botanik Park İskender Efendi Konağı'nda düzenlenen toplantıda, oda üyeleri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.


Er burada yaptığı konuşmada, Bursa'da bilinen jeolojik verilerden hala yeterince yararlanılmadığını ve hatta bu verilerin yok sayıldığını savundu. JMO Güney Marmara Şubesi olarak, depremlerle ilgili aktiviteler yaptıklarını belirterek, "Bundan sonra da daha dikkat çekici çalışmalar yapacağız. Kamuoyunun deprem konusuna yönelik duyarlılığını canlı tutmaya çalışacağız" diye konuştu.


Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin depremle alakalı Bursa çapında TÜBİTAK'la başlattığı çalışmayı olumlu bulduklarını ifade eden Engin Er, şöyle devam etti:


"Ancak bu çalışmaların sonuçlanması en az 3 yıl sürecektir. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan yaklaşık 10 yıl önce yapılmış çalışmaların bir an önce imar verilerine geçirilmesini, dolayısıyla fay hatları, heyelan bölgeleri ve taşkın alanları gibi saha bilgilerinin yapılaşma sürecinde dikkate alınması önerisinde bulunuyoruz. O çalışmaları yok sayarsak, şu anda merkez ilçe belediyelerinde olduğu gibi fay zonları üzerine imar verir, tehlikeli bölgelere okul ve hastane yapılmasına göz yummuş olursunuz."


Doğal afetlerin, tam da unutuldukları zaman yaşandığına vurgu yapan Er,


"Gerekli tedbirleri almalı ve doğal kaynakları jeoloji biliminin önderliğinde değerlendirerek, insanlığın hizmetine sunmalıyız. Bursa'yı da etkileyen en az 2 fay hattı bulunuyor. Bursa'nın zemini çok kötü. İstanbul'da olacak bir depremi Bursa'da da aynı oranda hissedeceğiz. O yüzden bir an önce bilinen fay hatlarına göre tedbir alınması gerekir" ifadesini kullandı.


Er, önümüzdeki süreçte de habercilerle bir araya gelip, Bursa ve yöresinin depremsellikle ilgili verilerini kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.


- BURSA

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:19 Kaynak: AA"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi
Tartıştığı eski sevgilisini ve arkadaşını öldüren zanlının söylediği kan dondurucu ifadeler ortaya çıktı Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı