Son Dakika Haberleri: Kadıköy'de inşaat kazısından tarihi Roma kalıntıları çıktı

Kadıköy'de inşaat kazısından tarihi Roma kalıntıları çıktı

7 gün önce

Kadıköy'ün Caferağa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan bir binanın yerine yapımına başlanan inşaat çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi kalıntılar bulundu.

Kadıköy'de inşaat kazısında tarihi kalıntılar çıktı. İnşaattaki çalışmalar Anıtlar Kurulu'nun verdiği karar doğrultusunda durduruldu.

Caferağa Mahallesi'nde kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan bir binanın yerine yapımına başlanan inşaat çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu düşünülen kalıntılar çıktı. Bir sarnıca ait olduğu değerlendirilen tarihi kalıntıların çıktığı inşaat alanındaki çalışmalar Anıtlar Kurulu kararıyla durduruldu.

ROMA DÖNEMİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun inşaat alanında çıkan kalıntılara dair yaptığı açıklamasında "Parselde bulunan kalıntıların, Doğu-Batı doğrultusunda uzanan ve muhtemelen Roma-Geç Roma dönemlerine ait büyük bir kamusal yapıya ait kalıntılar olabileceğini bildiren uzman raporu incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda her türlü inşai ve fiziki müdahalenin durdurulmasına, müze denetiminde kazı ve sondaj çalışması yapılarak sonucunda hazırlanacak raporun kurulumuza iletilmesine, olası kalıntılar nedeniyle komşu parsellerde her türlü hafriyatın müze denetiminde yapılmasına karar verildi." ifadeleri yer aldı.

Kadıköy'de inşaat kazısından tarihi Roma kalıntıları çıktı
Haber Yayın Tarihi: 11.07.2019 04:11 Kaynak: DHAYurt dışından getirilen telefonların harcı 500 liradan bin 500 liraya yükseltildi Tarihi binayı çökmesin diye halatla bağladılar Evinin önünde fotoğraf çektiren gelin ve damatlardan bezince bunu yaptı! Karısına boşanma davası açan kocaya koruma kararı!