Kadın Çiftçiler "Kadınlar Günü"Nde Yarıştı - Son Dakika
Güncel

Kadın Çiftçiler "Kadınlar Günü"Nde Yarıştı

Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2004 yılından bu yana düzenlenen 'Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışması' büyük çekişmeye sahne oldu.

08.03.2012 17:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2004 yılından bu yana düzenlenen 'Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışması' büyük çekişmeye sahne oldu. Şampiyonu, kura çekiminin belirlediği yarışma sonunda Keşan Karlıköy'den Zarife Atılgan birinci, Keşan Kılıçköy'den Ümmiye Gürkan ise ikinci oldu.

Büyük bir çekişmeye sahne olan "Çiftçi Kadınlar Bilgi Yarışması"nda finale kalan Keşan Karlıköy'den Zarife Atılgan ile Keşan Kılıçköy'den Ümmiye Gürkan, toplam 30 sorunun tamamına da doğru cevap verince kazananı kura çekimi belirledi. Edirne Valisi Gökhan Sözer tarafından yapılan kura çekimi sonrası Zarife Atılgan birinci olurken Edirne'yi, Bursa'da yapılacak Marmara Bölgesi finalinde temsil etme hakkı kazandı.

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Alım-Satım Salonu'nda yapılan yarışmaya Edirne il genelinden 18 köyden toplam 23 yarışmacı katıldı. Vali Gökhan Sözer, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ETB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, ETB Meclis Başkanı ve AKP'li İl Genel Meclis Üyesi Arslan Kıyunat, İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı ve CHP'li İl Genel Meclis Üyesi Erdal Akgün ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Vali Gökhan Sözer, yarışma öncesi yaptığı açıklamada, ülke genelinde tarımın ekonomideki yeri ve ağırlığının diğer sektörlere oranla daha geri planda olduğunu ancak bu durumun Edirne için geçerli olmadığını belirtti. Edirne'de ekonominin yüzde 40'ını tarım ve hayvancılık oluşturduğunu ifade eden Vali Sözer, Edirne'de tarımın büyük kısmının aile işletmeleri tarafından yapıldığını bu nedenden ötürü de kadınların tarım ve hayvancılıkta büyük yeri olduğunu kaydetti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necdet Bayırlı ise 2004 yılından bu yana gerçekleştirdikleri yarışmada amaçlarının, kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım sonuçlarını görüp tarımsal konulardaki performanslarını değerlendirmek olduğunu kaydetti. Bu sayede kadın çiftçilerin kendilerine olan güvenlerinin arttığını ifade eden Bayırlı, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen ETB yönetimine, Köy-Koop Edirne yönetimine ve Meriç Süs Bitkileri Fidanlığı işletmesine teşekkürlerini

sundu.

Konuşmaların ardından yarışmaya geçildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Vekili Hanifi Arda, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Cengiz Yaşar Saydam, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Alparslan Uysal'ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmada ilk etapta kadın çiftçilere 15'er soru soruldu. Bu sorular sonucunda Enez Gülçavuş Köyü'nden Hüsniye Karakaş, Meriç Adasarhanlı Köyü'nden Nurgül Erkan, Keşan Karlıköy'den Zarife Atılgan ve Keşan Kılıçköy'den Ümmiye Gürkan,

soruların tamamına doğru cevap verdi. Daha sonra altın sorulara geçildi. Altın soruların beşincisinde Enez Gülçavuş Köyü'nden Hüsniye Karakaş elendi. Karakaş, elenmesi sonrası büyük üzüntü yaşadı. Büyük çekişmeye sahne olan yarışmada altın soruların on birincisinde ise Meriç Adasarhanlı Köyü'nden Nurgül Erkan elendi. Keşan köylerinin çekişmesine sahne olunan son bölümde yarışmacılar 15 altın sorunun da tamamına doğru cevap verince yarışmayı kazanan kurayla belirlendi.

Vali Gökhan Sözer tarafından yapılan kura çekimi sonrası Keşan Karlıköy'den Zarife Atılgan birinci, Keşan Kılıçköy'den Ümmiye Gürkan ise ikinci oldu. Bu sayede 2 kadın çiftçi de toplam 30 sorunun tamamına doğru cevap vermiş oldu. Kurayla ikinci olan Ümmiye Gürkan, 'Kısmet böyleymiş ne yapalım' demekle yetindi.

Birinci olan Zarife Atılgan ise yarışmaya, köydeki Ziraat Mühendisi eşliğinde hazırlandığını belirterek yeni hedefinin Bursa'da yapılacak olan Marmara Bölgesi finalinde Edirne'yi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirtti. Yarışma sonrası Vali Sözer, birinciye 1 büyük altın, ikinciye 1 yarım altın ve üçüncüye de 1 çeyrek altın verdi. Yarışmaya katılan her kadın çiftçiye 5'er kilo pirinç ve birer adet yemek takımı hediye edilirken İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından kadınlara

karanfil takdim edildi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kadın Çiftçiler 'Kadınlar Günü'Nde Yarıştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da zincirleme kaza: 1 ölü, 1 ağır yaralı
  00:58 Bursa'da zincirleme kaza: 1 ölü, 1 ağır yaralı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen zincirleme kazada 2 otomobil ve motosiklet karıştı. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi ağır yaralandı. Kaza sonucunda yaralananlar İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan biri tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İnegöl'de Zincirleme Kaza: 1 Ölü, 1 Ağır Yaralı
  00:53 İnegöl'de Zincirleme Kaza: 1 Ölü, 1 Ağır Yaralı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen zincirleme kazada 2 otomobil ve motosiklet karıştı. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi ağır yaralandı. Kazaya karışan sürücüler ise ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Marmaris Uluslararası Yat Kulübü Kış Trofesi'nin 3. ayağı rüzgar yetersizliği nedeniyle iptal edildi
  00:46 Marmaris Uluslararası Yat Kulübü Kış Trofesi'nin 3. ayağı rüzgar yetersizliği nedeniyle iptal edildi

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen Marmaris Uluslararası Yat Kulübü Kış Trofesi'nin 3. ayağı, yeterli rüzgar olmadığı için yapılamadı. 7 ülkeden 38 yelkenli yatın katıldığı yarışlar, 3 Mart'ta yapılacak son ayağın ardından sona erecek.

 • Uyuşturucu tacirlerine büyük darbe: 620 bin adet captagon hap ele geçirildi
  00:42 Uyuşturucu tacirlerine büyük darbe: 620 bin adet captagon hap ele geçirildi

  Hatay'da durdurulan 2 araçta yapılan aramada, 620 bin adet captagon isimli uyuşturucu hap ele geçirildi. Polis köpeği, hava tankının içerisinde gizlenmiş olan hapları buldu. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan şahıslar tutuklandı.

 • Hatay'da 620 Bin Adet Captagon Hapı Ele Geçirildi
  00:36 Hatay'da 620 Bin Adet Captagon Hapı Ele Geçirildi

  Hatay'da polis ekipleri tarafından durdurulan 2 araçta yapılan aramada 620 bin adet captagon isimli uyuşturucu hap ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan şüpheliler tutuklandı.

 • Kastamonu'da saman balyaları altında kalan kişi hayatını kaybetti
  00:31 Kastamonu'da saman balyaları altında kalan kişi hayatını kaybetti

  Kastamonu'nun Ağlı ilçesinde yaşayan Ahmet Ecevit (70), hayvanları için samanlıktan balya almaya gittiği sırada üzerine saman balyaları düştü. Eşi tarafından yerde hareketsiz bulunan Ecevit, olay yerine gelen sağlık ekibi tarafından hayatını kaybettiği belirlendi.

 • Türkiye İşçi Partisi İzmir İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtıldı
  00:30 Türkiye İşçi Partisi İzmir İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtıldı

  Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, İzmir ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında konuştu. Baş, iktidarın İzmir'e düşman olduğunu ve İzmir'in temsil ettiği değerleri yok etmek istediğini belirtti.

 • Hatay'da 2 Araçta Gizlenmiş 620 Bin Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
  00:23 Hatay'da 2 Araçta Gizlenmiş 620 Bin Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi

  Hatay'ın Hassa ilçesinde durdurulan 2 araçtaki malzemelerin içine gizlenmiş 620 bin uyuşturucu hap ele geçirildi. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu imal ve ticaretine yönelik çalışma kapsamında Aşağıkarafakılı Kavşağı'nda 2 aracı durdurdu. Dedektör köpek yardımıyla yapılan aramada, malzemelerin içine gizlenmiş 620 bin uyuşturucu hap ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan A.Y. ve M.A. tutuklandı.

 • Eğitim-İş Üyeleri, 3 Mart Devrim Yasaları'nın 100. Yılında Anıtkabir'i Ziyaret Edecek
  00:22 Eğitim-İş Üyeleri, 3 Mart Devrim Yasaları'nın 100. Yılında Anıtkabir'i Ziyaret Edecek

  Eğitim-İş üyeleri, 3 Mart Devrim Yasaları'nın kabulünün 100. yılında Ankara Tandoğan Meydanı'nda bir araya gelerek Anıtkabir'e yürüyecek. Üyeler, miting taleplerine red cevabı verilmesi üzerine basın toplantısı düzenleyecek ve ardından 'Laiklikle Yaşayacağız, Cumhuriyeti İlelebet Yaşatacağız' sloganıyla Anıtkabir'i ziyaret edecek.


Advertisement