"Kadına Şiddeti Lemanla Karala" Projesi - Son Dakika

"Kadına Şiddeti Lemanla Karala" Projesi

14.12.2011 13:28

"Kadına şiddeti Lemanla karala" projesi kapsamında, kadına yönelik şiddeti konu edecek karikatür yarışması düzenlenecek.

Akdeniz Üniversitesi, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) ve Leman Kültür Dergisi işbirliğiyle gerçekleştirilen

"Kadına şiddeti Lemanla karala" projesi kapsamında, kadına yönelik şiddeti konu edecek karikatür yarışması düzenlenecek.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin, Akdeniz Üniversitesi Senato Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu, üniversite olarak bu sorunu dile getirmeyi ve çözüm yolları önermeyi hedeflediklerini bildirdi. Karikatür sanatıyla öğrencileri biraraya getirip, kadına yönelik şiddet konusunu bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermek istediklerini anlatan Prof. Dr. Gültekin, proje sayesinde üniversitede karikatür sanatıyla ilgilenen öğrencilerin gelişimine de katkıda bulunulacağını açıkladı.

Toplantıya katılan Leman Kültür Dergisi İmtiyaz Sahibi Tuncay Akgün, grup olarak sadece kadın çizerlerin çalıştığı "Bayan Yanı" isimli bir mizah dergisi çıkardıklarını hatırlattı. Sivil toplum kuruluşları ve üniversite ile ortak çalışma içinde olmanın kendisini heyecanlandırdığını dile getiren Akgün, bu projeyle kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak istediklerini vurguladı.

AGİDER Başkan Yardımcısı Figen Sayın ise dernek olarak kadın girişimci sayısını artırmak gibi bir sorumluluklarının olduğunu, bu kapsamda kadın sorunlarına çözüm bulacak çalışmalara katılmayı da hedeflediklerini söyledi.

Sayın, proje kapsamında karikatür yarışması düzenleyeceklerini, Leman Dergisi'nde oluşturulacak jürinin bu karikatürler arasından seçim yapacağını anlattı. Jürinin tespit ettiği öğrenciler ile üniversitede atölye çalışmaları yapılacağını belirten Sayın, "Leman Dergisi'nden gelen uzmanlar eşliğinde yapılacak atölye çalışmasında hem şiddet konusu tartışılacak hem de o gençlerin çizerliği daha iyi bir noktaya taşınacak. Karikatürler arasında dereceye giren karikatürler sergilenecek" dedi.

Figen Sayın, karikatür yarışmasına başvuruların 20 Ocak'ta sona ereceğini, yapılacak incelemenin ardından belirlenecek karikatürlerin de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Akdeniz Üniversitesi'nde sergileneceğini dile getirdi.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Kadına Şiddeti Lemanla Karala' Projesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Malatya'da boş arsada çanta içinde bir bebeğin cansız bedeni bulundu Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cesedini Sakarya TEM Otoyolu'na attı 6 aylık hamile kadın, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu