Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor - Son Dakika

Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor

25.11.2011 17:53
Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor, System.String[]

BDP Erzurum İl Eşbaşkanı Perihan Özel, günümüzde kadına yönelik şiddet politikaların devam ettiğini savundu.

BDP Erzurum İl Eşbaşkanı Perihan Özel, günümüzde kadına yönelik şiddet politikaların devam ettiğini savundu.

Özel, düzenlediği basın toplantısında kadınların rengi, dili, dini, usulü ne olursa olsun her türlü şiddetle karşı karşıya geldiğini belirtti. Erkek egemen zihniyetin kadına karşı her türlü vahşeti kullanmaktan geri kalmadığını ifade eden Özel, "Kadınlara kendi kültürüne, özgürlük mücadelesine sahip çıkması durumunda ise en büyük işkenceleri uygulamıştır. Toplumsal yaşamda öncülük yapmalarının bedeli işkence, ölüm, tecavüz, tutuklamalar olmuştur. Erkek egemen zihniyet ve devletçi sistem bu yıl da cinsiyetçiliği bir ideoloji olarak kırım politikalarıyla sürdürdü. Suudi Arabistan'da kadınlar araba sürdüğü için tutuklandı, İran'da recm edildi, Afrika'da 2 milyon kadın sünnet edildi, Avrupa'da fuhuş sektöründe bedeni pazarlandı, Amerika'da babası tarafından tecavüze uğradı, Çinde ayakları güzel görünsün diye 2 beden küçük ayakkabı giydirildi, Meksika'da mafyanın pazarlık aracı oldu. Bu yıl da binlerce kadın yakınları tarafından öldürüldü." dedi.

AK Parti hükümetinin 10 yıllık iktidarı boyunca kadına yönelik geliştirilen her türlü saldırı politikasının bu yıl grafikte en yüksek noktaya ulaştığını ileri süren Perihan Özel, "AK Parti hükümeti için kadın demek, evinde oturan ancak erkeğinin izniyle adım atan, annelik rolünü yaşamdaki tek görevi bilen, siyasetten uzak, siyasette görünse bile erkeğin yedeği olarak iradesiz, duygusal, uslu kadındır. Başbakan için kadın demek, erkekle eşit olmayan, erkeğin yarısı ve doğal olarak da aklı kıt varlık demektir. Yakınları tarafından öldürülen kadınların oranı yüzde bin 400 arttı. Kadınlar sokak ortasında silahla, bıçakla dövülerek öldürüldüler. İçlerinde kamu görevlisi ve asker olan birçok erkeğin tecavüzüne uğrayan NÇ'nin mücadelesi AKP hükümetinin yargısı tarafından tarihin utanç kararıyla bir kez daha gündeme geldi. Yargı 13 yaşında tecavüze uğrayan NÇ'nin kendi rızasıyla tecavüze uğradığını karar verdi ve tecavüzcüler beraat etti. Yaşasın kadın dayanışması." diye sözlerini tamamladı.

Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor
Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor
Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Kadına Yönelik Şiddet Politikaları Devam Ediyor - Son Dakika


Son Dakika

Ceyda Düvenci'nin kızı ile ilgili yaptığı 'Regl' paylaşımı sosyal medyada gündem oldu Neslihan Atagül'den sonra Uraz Kaygılaroğlu da Sefirin Kızı dizisinden ayrılıyor Transfer yasağını kaldıran kaldıran Ankaragücü, Beşiktaşlı Lens ile görüşüyor Son Dakika! Pfizer/BioNTech aşısı İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon türüne karşı etkili oldu Cinsel istismarda bulunduğu kız çocuğunun ailesine tazminat davası açtı ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu