Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı Konusunda Uluslararası Güçbirliği - Son Dakika

Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı Konusunda Uluslararası Güçbirliği

3 yıl önce

İzmir ve Plovdiv (Filibe) Baroları kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarıyla mücadele için İzmir'de buluştu.

Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı Konusunda Uluslararası Güçbirliği, System.String[]

İlki Kasım ayında Selanik Barosu ev sahipliğinde Selanik'te yapılan toplantının üçüncüsü ise Mart 2018'de Plovdiv'de (Filibe) yapılacak.

İzmir Barosu Resim Grubu'nun kadın ve çocuk hakları temalı eserlerinden oluşan bir serginin de açılışının yapıldığı etkinliğe Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin yönetici ve üyeleri de katıldılar.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan göreve geldikleri günden itibaren İzmir Barosu'nun uluslararası bir baro olması için çalıştıklarını ve bu bağlamda ilk olarak Plovdiv Barosu'yla kardeş baro protokolü imzaladıklarını, akabinde de Selanik Barosu ile yakın ilişkiler kurduklarını ifade ederek, "bugün baktığımızda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz" dedi. Av. Aydın Özcan, programa Selanik Barosu'nun da katılacağını bununla birlikte Yunanistan'da avukatlar tarafından yapılan bazı işlerin noterlere verilmesinden dolayı bütün baroların eylem kararı alması sebebiyle katılamadığını ifade ederek "ne yazık ki avukatlık mesleği tüm dünyada iktidarlar tarafından ötekileştirilmek istenmektedir" dedi. Selanik ve Plovdiv (Filibe) baroları ile özellikle kadın ve çocuk hakları alanındaki yürütülen ortak çalışmaların artarak devam edeceğini, bunun yanı sıra Avrupa'daki diğer barolarla da işbirlikleri geliştirmek için çalışmalar yapıldığını ifade eden Av. Aydın Özcan "Avrupa'daki diğer barolarla deneyimlerimizi karşılıklı birbirimize aktarıp iyi sonuçlar alabiliriz" dedi. İzmir Barosu heyeti olarak Ocak ayı içerisinde Strasbourg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nu ziyaret edeceklerini ifade eden Av. Aydın Özcan, " Türkiye'deki kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları, göç ve iltica alanındaki gelişmeleri paylaşarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız" dedi.

İzmir Barosu'nun ülkenin üçüncü büyük barosu olmasına karşın özellikle kadın hakları ve çocuk hakları alanında Türkiye'de ayrı bir yere sahip olduğunu sözlerine ekleyen Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, Türkiye'nin neresinde kadın hakları, çocuk hakları konusunda bir ihlal yaşanırsa bu davalara müdahil olduklarını ve sonuna kadar takip ederek emsal kararlar aldıklarını söyledi.

İzmir Barosu bünyesinde kurulan Atatürk Araştırma Merkezi ile Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerine iftira atanlar, hakaret edenlerle de mücadele ettiklerini söyleyen Av. Aydın Özcan, "İzmir Barosu, icraatlarıyla, toplumsal olaylara vermiş olduğu tepkilerle büyük bir görev üstleniyor. Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, basın özgürlüğünü, demokrasiyi sonuna kadar savunan bir baroyuz. Nasıl 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında demokrasiden yana tavrımızı koyduysak şimdi de ülkemizin kanun hükmünde kararnamelerle, OHAL'le yönetilmesini de kabul edemiyoruz. Bizim amacımız ülkemizin ideal hukuk devleti normlarıyla yönetilmesidir. Biz gerek kurumsal gerek bireysel olarak bu mücadelemizi yürütüyoruz ve en kısa zamanda da bu evrensel değerlere hep birlikte ulaşacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran ise kadın hakları alanında Ankara Barosu'nun çalışmalarından bahsederek, yürüttükleri Gelincik projesini anlattı. Ankara Barosu bünyesinde bir kadın hakları merkezi olmasına karşın şiddet gören kadınlara daha ivedilikle yardımcı olabilmek amacıyla bu projeyi başlattıklarını ifade eden Av. Hakan Canduran şunları söyledi: "Şiddet gören kadını koruma altına almak gerçekten Türkiye'de zor. Yasalar uygun ama uygulamalar iyi değil. Biz bunu biraz daha yola sokmak için bu projeyi başlattık ve Gelincik adını koyduk. Bugün Ankara Barosu dışında da bazı barolar gelincik benzeri yapılanmalar içine giriyor. Ankara Barosu olarak bu konuda her zaman sizinle birlikte olacağız."

Plovdiv (Filibe) Barosu adına konuşan Av. Georgi Dimitrov Bozkhov, İzmir'de çok sıcak karşılandıklarını ve bundan çok mutlu olduklarını söylerken, yine Plovdiv (Filibe) Barosu adına konuşan Av. Sheny Mehmet Benesh ise İzmir Barosu'nu yaptığı çalışmalardan dolayı kutlayarak, yürüttükleri çalışmalar konusunda Avrupa'da destekleyeceklerini dile getirdi.

Etkinlikte İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Av. Bedriye Kurtuluş Türk merkezin çalışmalarından bahsetti. Çocuk ihmal ve istismarıyla mücadeleyle ilgili hukuki süreçleri anlatan Bedriye Kurtuluş Türk, toplum olarak duyarlı olunması gerektiğini dile getirdi.

Kadın Hakları Merkezi'nde çalışan Av. Uluğ İlve Yücesoy ise merkeze ilişkin istatistiki verileri paylaştığı sunumunda, Merkez'de çalışan 410 gönüllü avukatla şiddeti önleme, şiddetten koruma, nafaka konularında başvuruculara hukuki destek sağladıklarını, aynı zamanda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayeti davalarını yakından takip ettiklerini söyledi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda Bulgaristan'daki uygulamaları anlatan Plovdiv (Filibe) Barosu temsilcisi Av. Georgi Dimitrov Bozkhov, yaptıkları görüşmelerde bütün ülkelerdeki kadınların sorunlarının birbirinin benzeri olduğunu tespit ettiklerini ifade ederek, "yapılacak en önemli çalışma, şiddet mağduru kadınları doğruları söylemek için teşvik etmek, problemleri anlatmaları için cesaretlendirmek olacaktır" dedi.

Haber Yayın Tarihi: 19.12.2017 10:09 Kaynak: BültenlerSon Dakika

Çocukken keçi otlattığı tepeye hayalini kurduğu tesisi yaptı
ABD'li ses ekipmanları üreticisi Bose, 119 mağazasını kapatacak Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu

Son Dakika Haberleri