"Kadınlar Tüm Alanlarda Eşit Temsil Edilmeli" - Son Dakika

"Kadınlar Tüm Alanlarda Eşit Temsil Edilmeli"

08.03.2017 14:49

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kadın Çalışmaları Merkezi işbirliğiyle "Dış Politikada Toplumsal Cinsiyet" konulu konferans 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlendi.

Konferansa diplomasi, akademi ve basın dünyasından önemli isimler konuşmacı ve misafir olarak katılım gösterdi.
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, "Toplumsal cinsiyet ve dış politika konuları tartışılması, irdelenmesi gereken konular. Uluslararası ilişkiler ve kadın konularında üniversite olarak önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması'nın sonuçlarını 7 Mart günü kamuoyuyla paylaştık. 3 yıldır gerçekleştirdiğimiz bu büyük araştırmanın hemen ertesinde toplumsal cinsiyet konusunu dış politika bağlamında da değerlendirmiş olacağız. Bu alanda yeni bakış açılarının kazanılması açısından bu tür organizasyonlar büyük önem taşıyor" açıklamasında bulundu.
Bulgaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynsky, Meksika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi Martha Elena Barcena Coqui, Finlandiya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Päivi Kairamo, Romanya İstanbul Başkonsolosu Adriana Octavia Ciamba, İsveç Krallığı İstanbul Başkonsolosu Therese Hydén ve Kadir Has Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Mary O'Neill'in sunumlarıyla gerçekleştirilen konferansta dış politika alanında aktif olarak çalışanların bakış açıları ele alındı.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dimitrios Triantaphyllou toplumsal cinsiyet ve dış politika alanlarında adaletsizliğin ön plana çıktığını belirterek, "Kadınlar dış politika ve uluslararası ilişkiler sahalarının her birinde ve bütün alanlarda eşit temsil edilmeli. Dış politika ve uluslararası ilişkiler; uzun zamandır maskülinitenin hakim olduğu erkek egemen alanlar haline gelmiştir. Süregelen bu bakış açısı kadın ve erkek herkese zarar vermektedir. Belki de en önemlisi; kadının bu alanlardaki yokluğu, yeni bakış açılarına bu denli ihtiyaç duyduğumuz günümüz şartlarında, bizi kadınların sahip oldukları bilgi ve tecrübeden de mahrum bırakmaktadır. "Kadınlar, barış ve güvenlik" konulu 1324 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesinden bu yana 17 yıl geçmesi, konferansı oluşturan pek çok düşünceyi beslemiştir" ifadelerini kullandı.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Kadınlar Tüm Alanlarda Eşit Temsil Edilmeli' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'dan Türkiye'ye destek mesajı: Yardıma hazırız Enkaz altında kalanların yakınları hastaneye koştu; kimisi sinir krizi geçirdi, kimisi umutla bekledi Enkaz altında kalan gencin ekiplere "Abi sen gitme" deyişi yürekleri dağladı İzmir'deki depremde denizde meydana gelen girdap kameralara yansıdı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 17'ye, yaralı sayısı 709'a yükseldi