Son Dakika Haberleri: İstanbul'un Kağıt Toplayan Kadınları: Yükleri Ağır, Kazançları 30 Lira

İstanbul'un Kağıt Toplayan Kadınları: Yükleri Ağır, Kazançları 30 Lira

11 ay önce

İstanbul'da birçok sokak arasında atık kağıt, karton ve plastik toplayanları görmeye alışığızdır. Bayrampaşa'nın kağıt toplayıcıları ise kadınlar. Günlük 30-40 lira kazanıyorlar.

İstanbul'da birçok sokak arasında atık kağıt, karton ve plastik toplayanları görmeye alışığızdır. Geçimlerini bu şekilde sağlayanların sayısı yadsınamayacak kadar fazla.

BAYRAMPAŞA'DA KÖŞE BUCAK DOLAŞIYORLAR

Belki birçoğumuz bu işi meslek edinen kadınlara rastlamamışızdır şimdiye kadar ama onların sayısı da gittikçe artıyor. Bayrampaşa'da köşe bucak dolaşan bu kadınlar, hurda depolarına atık kağıt satmak için el arabalarıyla sabahın erken saatlerinde yola koyuluyorlar ve yaz kış demeden çalışıyor, topladıkları atıkları hurda depolarına getirip satıyorlar.

GÜNDE 30-40 TL KAZANIYORLAR

Yaşları 30 ile 50 arasında değişen bu kadınlar, bazen kendi ağırlıklarından çok daha fazla malzemelerle kilometrelerce yol kat ediyorlar.

Onlardan biri ise 46 yaşındaki Melahat Yardım...

"ÇOCUKLARIN OKUL MASRAFI İÇİN ÇALIŞIYORUM"

Yaklaşık 5 yıldır bu işle uğraştığını söyleyen Yardım, günde 30TL ile 40TL arasında para kazanıyor. 2 çocuk annesi olan Yardım, "Çocukların okul masrafları için mecbur çalışıyorum. Eşim de çalışıyor ama ev kira olduğu için eşimin aldığı maaş yetmiyor. Benim gibi bu işi yapan başka kadınlar da var. Bazılarının eşi yok. Bu iş zor ama ekmek parası için çalışıyoruz" diye konuştu.

TAŞIYAMADIKLARINDA ESNAF YARDIMLARINA KOŞUYOR

Depoya atık malzeme getiren kadınların bir çoğunu çevredeki esnaf yakından tanıyor. Ağır yük taşıyan bu kadınlar topladıklarını taşımakta zorlandıkları zaman yardımlarına yine en yakınlarındaki esnaf koşuyor. Birçoğu görüntülenmek istemiyor ve kameraları görünce yolunu değiştiriyor.

KADIN İŞÇİLERİN SAYISI ÇOK FAZLA

Bayrampaşa'daki atık depo işletmecileri, kadın işçilerin sayısının oldukça fazla olduğunu ve yıllarca bu şekilde çalışan kadınlar bulunduğunu belirterek, depoya getirdikleri malzeme ağırlığına göre para aldıklarını söyledi.
Resul Dindar, Kendisiyle Fotoğraf Çektirmek İsteyen Hayranlarıyla Tartıştı Mesut Yılmaz, Her Cuma Kabrini Ziyaret Ettiği Oğluyla Uzun Uzun Konuşuyor

Son Dakika! Gaziantep'te, Silahıyla Firar Eden Asker AVM'de Çalışanları Rehin Aldı