Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi - Son Dakika

Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi

13.06.2013 14:16
Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi, System.String[]

Kahramanmaraş Barosu avukatları, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Barosu avukatları, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Kahramanmaraş Adliyesi önünde toplanan 30 avukat, İstanbul Barosu'na kayıtlı meslektaşlarının Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara tepki gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alınmalarını basın açıklamasıyla protesto etti. Avukatlar adına konuşan Mehmet Kar, meslektaşlarının gözaltına alınmasını kınadıklarını söyledi. Hukuk devletinde, yasama organının düzenlediği kanun ve çıkartılan normlara herkesin uymak zorunda olduğunu söyledi. Kar, şöyle dedi:

"Adliye binasında bulunan avukatın görevini yaptığı, en azından görevi sırasında ve sebebiyle orada bulunduğu tartışmasızdır. Hakim ve savcıların adliye binasında veya çevresinde bulunduğu sırada yargı görevini yaptıkları, en azından görevleri sırasında orada bulunduklarının kesin karine olarak kabul edildiğinden, bu noktada avukatları ayrı bir statüye sokmak mümkün değildir."

Kar, avukatların hukuka aykırı adliyeden çıkarılmamaları gerektiğini ifade ederek, "Milletvekilleri parlamentodan, hakim ve savcılar adliye binasından nasıl keyfi ve hukuka aykırı olarak çıkarılamazsa, avukatlar da çıkartılamaz. Avukatın adliye binasında bağırıp çağırdığına, deyim yerindeyse olay çıkardığına dair iddialar bir suçun konusu olabilir. Ancak bu iddiaya karşı nasıl bir müdahale yönteminin izleneceği ve soruşturmanın hangi usulle başlatılacağı, Avukatlık Kanunu'nda gösterilmiştir. Bir adliye binasında veya önünde avukatların, gösterdikleri tepki, alkışlı protesto ve toplanmaktan dolayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren bir suçüstü hali varmış gibi, görevlerini icra ettikleri adliye binasından yaka paça çıkartılıp, emniyet binasına götürülmelerinin hiçbir haklı izahı ve gerekçesi olamaz" diye konuştu.

Avukatlar, basın açıklaması ardından bir süre alkışla tempo tuttuktan sonra dağıldı. - Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi
Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi
Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kahramanmaraş Barosu'ndan Gözaltı Tepkisi - Son Dakika


Son Dakika

Arda Turan'ın satın aldığı evin fiyatı dudak uçuklattı Benzinlikte hırsızlık yapan adam, kadın müşterinin cinsel ilişki teklifini kabul edince yakayı ele verdi Son Dakika! Gine Körfezi'nde 15 Türk denizciyi esir alan korsanlarla ilk temas kuruldu Nikah konvoyu kana bulandı! 1 kişi hayatını kaybetti Yüz yüze eğitim için Bakan Selçuk'un açıkladığı 15 Şubat'ı erken bulan Bilim Kurulu 15 Mart'ı önerdi Erdoğan'ın üstünü çizdiği Mehmet Şimşek, sessizliğini "aşı milliyetçiliği" paylaşımıyla bozdu Hadise ve Kaan Yıldırım'dan ayrılık sonrası ilk fotoğraf Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bindiği otobüsün önüne geçen vatandaşlar, Sıddık Erikli isimli kişiyi şikayet etti