Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi - Son Dakika
Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi

Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi

18.02.2023 13:01

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden sonra 10 ilde büyük yıkım oluştu. Haberler.com ekranlarına konuk olarak açıklamalarda bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, depremin şehirlerinde 6.5-7 şiddetinde hissedildiğini ve Kayseri'nin deprem testini başarıyla geçtiğini ifade etti. Büyükkılıç, "Kayseri depremde nasıl ayakta kaldı?" sorusuna ise "Deprem yönetmeliklerine uyduk" yanıtını verdi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen iki büyük deprem 10 ilde yıkıma yol açmıştı. Depremin hissedildiği illerden birisi de Kayseri oldu. Fakat Kayseri şiddetli depremlerden nispeten daha az etkilendi. Bunun sebebini de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Haberler.com Youtube kanalında Haber Müdürü Olgun Kızıltepe'ye yaptığı özel açıklamalarda anlattı.

"KURALLARA UYUYORUZ"

Büyükkılıç, "Yapı stoku olarak eski yapılarımız da var. Kentsel dönüşüm bağlamında epeyce yol da kat ettik. Kayseri bu sınavda ciddi manada başarıya ulaştığını gösterdi." dedi.

Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi

"Başarının sırrı nedir?" sorusuna ise Büyükkılıç, "Deprem yönetmeliklerine uymak, oradan gelen talimatları yapı denetim birimleriyle gerek belediye teknik heyetiyle gerekse sorumluluk anlayışıyla müteahhitlerimizin ciddi manada hayata geçirmesi. Bu marifet değil bu gereklilik. Bunu yapmazsak sıkıntı olur. O yüzden ciddi manada denetleyeceğiz, ciddi manada gereğini yerine getireceğiz. Ben bunu kurallara uymamızdan kaynaklandığını değerlendiriyorum." sözleri ile cevap verdi.

Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi

"İKİNCİ DEPREMDE BELEDİYE BİNASININ YIKILACAĞINI DÜŞÜNDÜM"

Kayseri'de depremin şiddetinin 6.5- 7 şiddetinde hissedildiğini ifade eden Büyükkılıç, "İkinci depremde adeta içinde bulunduğum belediye binasını yıkılıyor zannettim. Bu depremden sonra neredeyse 5 güne yakın evine giren vatandaş olmadı." dedi.

Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi

"BUNLAR KLASİK MUHALEFET ZİHNİYETİ"

"Depreme müdahalede geç kalındı" iddialarına da cevap veren Büyükkılıç, "Bunlar klasik muhalefet zihniyeti ile eleştiriyi seven yaklaşımla söylenmiş sözler olabilir. Takdir edersiniz ki 10 ilde afet olmuş ve herkes etkilenmiştir. Biz valimizi deprem bölgesine beş buçuk altı gibi uğurladık. Bu İçişleri Bakanlığımızın Ankara boyutundan gerekli talimatları anında verdiğini gösteriyor ki hemen hazırlığını yaptı ve gitti." açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR (9)
  • Defne Ömür: Gerçekten uzak bilgileri halka yaymaktan vazgeçin artık biz gördüğümüzü biliyoruz Kayseride o kadar çok bina hasar aldı ki Anayurt , talas , İldem ..... Bir çok yerde yeni binalar bile oturulmaz halde şuan buna rağmen gerçeklerden uzak açıklamalar yapıyorlar Allah muhafaza bir deprem olsun Kayseride daha beter kayıplar olur binaların hâli ortada . Birde başkanım can kaybıdan direkt siz sorumlu tutulursunuz adama sormazlar mı eeee hani Kayseride sıkıntı yoktu . Cevap Yaz 7 4 Yayından Kaldır
  • Hacı Mustafa Aksoy: Sayin baskan insanlar 5gun evine giremediyse ve hala tedirginse eski yapilar mevcutsa kayseri neden afet bolgesi olarak aciklanmadi.ve hal boyle iken her evin duvarinda tavaninda catlak varken neyi bekliyor kayseri halki.her konusma yapmanizda olumsuz bisey yok diyorsunuz.maraşda adanada 5 siddetinde artçida bile kayserinin heryeri sallaniyo.yarin okullar açilacak diken ustunde duracak o anneler. Cevap Yaz 19 3 Yayından Kaldır
  • Anazarbus : Ula osmaniye kadirli , hatay erzin de ayakta ve kadirliyi biliyorum harbi deprem vursa binaların P si yıkılır. Kadirlide mi deprem yönetmeliğine uyuyor Cevap Yaz 4 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel Kahramanmaraş depreminde Kayseri nasıl ayakta kaldı? Başkan Büyükkılıç nedenini tek cümlede özetledi - Son Dakika


Advertisement