Kahramanmaraş merkezli depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajı - Son Dakika

Kahramanmaraş merkezli depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajı

06.02.2023 16:43
Kahramanmaraş merkezli depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajı

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajları geldi.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajları geldi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye ve Suriye'deki depremlerde birçok can kaybı olduğuna dair korkunç haberler var. Sahada en iyi desteğimizin ne olabileceğine dair yetkililerle iletişim halindeyiz." ifadesini kullandı.

Store, yakınlarını kaybeden ailelere taziyelerini sundu.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, depremle ilgili başsağlığı diledi.

Üsküp'teki "Villa Vodno" Cumhurbaşkanlığı rezidansında gerçekleştirdikleri görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında Türkiye'deki depremler ilgili açıklamalarda bulunan Pendarovski ve Novak, Türkiye'ye somut bir yardım göndermek için hazır olduklarını ifade etti.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski, Türkiye'de yıkıcı bir deprem meydana geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şu anda ikinci bir depremin meydana geldiği bilgisi geldi. Çok kayıp var. Korkunç bir yıkım. Depremden etkilenenlere bir kez daha başsağlığı diliyorum. Kuzey Makedonya Hükümeti ve biz de devlet olarak sadece lafla kalmayacağız, aksine somut bir yardım sağlayacağız."

Pendarovski, "Düşüncelerimiz, Türk halkı, Türk vatandaşları ve özellikle en yakınlarını kaybedenlerle birliktedir." dedi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak da ülkesinin yardım sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Novak, "Türkiye'deki depremde hayatını kaybedenler için kurban yakınlarına başsağlığı diliyorum. Macaristan'ın Türk vatandaşlarının yanında olduğuna dair güvence vermek istiyorum. Macaristan onlarla dayanışma içerisindedir ve her türlü yardım sunmaya hazırdır." değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, yaptığı yazılı açıklamada, halkının Türkiye'de yaşanan depremden ötürü derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Albanese, açıklamasında, "Tüm Avustralyalılar, Türkiye ve Suriye'de deprem sonrası yaşanan yıkım ve trajik yaşam kayıplarından ötürü derin üzüntü içindedirler." ifadelerini kullandı.

Avustralya'nın, İstanbul, Ankara ve Beyrut temsilcilikleri vasıtasıyla durumu yakından takip ettiği kaydeden Albanese, "Deprem ve artçılarından etkilenen tüm Avustralya vatandaşlarına yerel yetkililerin direktiflerine uymalarını tavsiye ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve komşu ülkelerden bu gece meydana gelen yıkıcı depremle ilgili gelen haberlerden derinden üzüldük. Düşüncelerimizle bu korkunç felakette acı çeken herkesin yanındayız." ifadelerini kullandı.

Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah da soysal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye'deki "trajik" deprem nedeniyle üzüntü içerisinde olduklarını belirtti.

Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Vlah, "Hayatını kaybedenlerin yasını tutuyoruz. Yaralı olanların acilen iyileşmesi için dua ediyoruz. Gagauz halkı, dualarıyla kardeş Türk halkının yanında." ifadelerine yer verdi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'nin bu gece yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği bir depremle ciddi şekilde sarsıldığını belirterek, kurtarma ekiplerine desteğini ifade etti.

"Kalbimiz kurbanlar ve aileleriyle" ifadesini kullanan Hidalgo, Paris'in acil yardım fonunu seferber ettiğini kaydetti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Depremde öldü diye düşündükleri balıkları 44 gün sonra canlı çıktı Depremde öldü diye düşündükleri balıkları 44 gün sonra canlı çıktı Faruk Çiçek: 'Türkiye depremde lojistik sürecini başarıyla yönetti' Faruk Çiçek: 'Türkiye depremde lojistik sürecini başarıyla yönetti' Deprem balık ihracatını da vurdu: Üretim 7 milyon ton azalacak Deprem balık ihracatını da vurdu: Üretim 7 milyon ton azalacak

Son Dakika Güncel Kahramanmaraş merkezli depremler için birçok ülkeden taziye ve destek mesajı - Son Dakika


Advertisement