Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor - Son Dakika

Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor

Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan ve beyaz altın olarak adlandırılan sarımsağın tarlada 15 liraya alıcı bulması çiftçinin yüzünü güldürdü.

Türkiye'nin yüzde 20 oranında sarımsak ihtiyacını karşılayan Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Afşin ilçelerinde hasadın başlaması, hem üreticiyi hem tüketiciyi sevindirdi. Geçen yıla oranla yüzde 25 verimin arttığını belirten çiftçiler, bu yıl 15 bin ton kuru sarımsak üretimi bekliyor. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle fiyatı tavan yapan ve çiftçi arasında beyaz altın olarak adlandırılan sarımsağın, yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle ateşi düştü.

Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor

"DÖNÜMDE 2 TON SARIMSAK BEKLİYORUZ"

Bu yıl rekoltenin yüksek olduğunu ifade eden üreticilerden Abidin Serttaş, "Bu yılki sarımsak sökümlerimiz başladı. Dönümde yaklaşık 2 ton sarımsak bekliyoruz. İnşallah beklentilerimiz olumlu sonuçlanır diye bekliyoruz" dedi.

Pazarcık ilçesinde 4 bin hektar sarımsak hasadı yapan çiftçiler, rekolteden memnun olsa da, üretim aşamasında yaşanan girdilerin yüksek olmasından yakındılar.

Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor

"TARLADA 10-15 TL'YE TOPTAN SATILIYOR"

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya ise, yazılı açıklamasında; " Adana, Mersin, Ankara İstanbul, Bursa, Konya ve birçok ile sarımsak gönderiyoruz. Tarlada 10-15 TL toptan satışı yapılıyor. Yetişen sarımsaklarımız lezzeti, aroması ve görsel olarak iri diş olması Türkiye'nin her bölgesinde pazar payını artırmaktadır. Ülkemizin sarımsak ihtiyacının yüzde 10-20 sarımsak ihtiyacını Kahramanmaraş karşılıyor" dedi.

Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor
Kahramanmaraş'ta hasadına başlanan sarımsak tarlada 15 liraya alıcı buluyor

Son Dakika

Dünyanın en lezzetli peynirlerinden olan Karaman'ın Divle obruk peyniri Fransızların tahtını elinden aldı Yargıtay, ücreti ödenmeyen işçinin istifa etmesi halinde tazminat alabileceğine hükmetti Son dakika: THY ve Pegasus 1 Haziran'da uçuşlara yeniden başlıyor İlk olarak 56 yıl önce üretilen prenses tatlısı Sinop'un simgesi oldu BDDK'dan bankalara kredi kolaylığı! KOBİ'ler, ihracatçılar ve yatırım projeleri desteklenecek Türkiye'de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi 1 Haziran'da açılacak olan tarihi Kapalıçarşı dezenfekte edildi Adalar'a giriş çıkış yasağı 1 Haziran'da sona eriyor Özel okul öncesi eğitim kurumları ve kurslar 1 Haziran'dan itibaren açılacak Kamu çalışanlarıyla ilgili idari izinleri yeniden düzenleyen genelge yayınlandı Son Dakika: BDDK, müşteri şikayetleri üzerine 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası kesti Turizmcilere müjde! Rus turistler Türkiye'de tatil planlıyor Yunanistan turist kabul edeceği ülkelerin listesini açıkladı, komşulardan sadece Türkiye yok Ekonomistler Mayıs ayında enflasyonun yüzde 0,92 artmasını bekliyor Birleşik Metal İş Sendikası'nın yaptığı araştırmaya göre, her 3 işçiden 2'sinin kredi borcu var