Kahramanmaraş "Tekerlemeleri" Kitaplaşıyor - Son Dakika

Kahramanmaraş "Tekerlemeleri" Kitaplaşıyor

27.11.2012 10:08
Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Tekerlemelerini Derleme Grubu (KATEDEG) tarafından hazırlanan çalışmayla kentteki bin 500 tekerleme kitap haline getirilecek.

Kahramanmaraş Tekerlemelerini Derleme Grubu (KATEDEG) tarafından hazırlanan çalışmayla kentteki bin 500 tekerleme kitap haline getirilecek.

KATEDEG Proje sorumlusu Ufuk Çiçek, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Gençlik Programı kapsamında tekerleme çalışması başlattıklarını ifade etti. Yaklaşık 6 aydır yürütülen çalışma kapsamında bin 500 tekerlemeye ulaştıklarını aktaran Çiçek, şunları kaydetti:

"Hazırladığımız tekerlemeleri kitap haline getireceğiz ve daha sonra okulların kütüphanelerine göndereceğiz. Tekerlemelerin çok çeşitleri var. Türkiye'nin her bölgesinde tekerlemelere rastlamak mümkün ama farklılıklar bazı tekerlemeler bilmece şeklinde oluşmuştur. Bu tekerlemelerin hazırlanması için 6 aylık bir çalışma yaptık. Kentin bir çok ilçesinde çok sayıda insanla konuştuk. Tekerlemeleri öğrendik. İnşallah tekerlemeler kitaplaştırdığımızda okul kütüphanelerinde yerlerini alacak."

Ticaret Meslek Lisesi Müdür yardımcısı Önal Kalaycı ise kaybolmaya yüz tutmuş, anonim halk edebiyatı ürünlerinden olan Kahramanmaraş tekerlemelerini derleyip kitap haline getirmek için çaba harcadıklarını dile getirdi.

Muhabir: Ersoy Sevinç

Yayıncı: Ahmet Caner Baysal - KAHRAMANMARAŞ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kahramanmaraş 'Tekerlemeleri' Kitaplaşıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir depremiyle ilgili provokatif paylaşım yapan 2 kişi tutuklandı Galatasaray'da Ankaragücü maçında Marcao ve Saracchi sakatlandı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü UMKE personeli Eda, enkaz altındaki İnci Okan'a davranışlarıyla gönüllere taht kurdu Fransa'da Ortodoks Kilisesi'ne silahlı saldırı: Rahip ağır yaralandı Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Son Dakika: İzmir'deki depremde ölü sayısı 39'a yükseldi Ünlü sunucu İkbal Gürpınar koronavirüse yakalandı, yoğun bakıma alındı