Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ardıç Açıklaması - Son Dakika

Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ardıç Açıklaması

07.09.2012 15:40
Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ardıç Açıklaması, System.String[]

Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Murat Ardıç, çocuklardaki okul korkusunun aile desteğiyle yok edileceğini söyledi.

Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Murat Ardıç, çocuklardaki okul korkusunun aile desteğiyle yok edileceğini söyledi.

Ardıç, yaptığı açıklamada, küçük yaştaki çocuklarda görülen korku duygusunun, sevinç, öfke, üzüntü duyguları gibi yaşamın parçası olduğunu belirtti.

Çocuklardaki okul korkusunun anne, babaya aşırı bağlılıktan kaynaklandığını ifade eden Ardıç, şöyle konuştu:

"Okul korkusu, her çocukta rastlanan bir durum değildir. Ancak ortaya çıktığı zaman anne baba çaresiz kalabilir. Okul korkusu, okula giden çocukların yaklaşık yüzde 2'sinde görülür. Yanlarında anneleri olmadan sınıfa girmek istemezler. Çocuklardaki en büyük korku, aşırı bağımlılık sonucunda meydana gelen ayrılık endişesidir. Çocuklardaki okul korkusu, ailenin desteğiyle yok edilir."

17 Eylül'de okulların açılacağını hatırlatan Ardıç, bu dönemde çocuklara okula gitme konusunda ödün verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çocuğun muhakkak okula gitmesi gerektiğini ve aile fertlerinin bu konuda kararlı ve tutarlı olmasını isteyen Ardıç, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Okula gitmediğinden dolayı çocuğu suçlamamalı, korkusu ve gözyaşlarıyla alay edilmemeli ve mutlaka güzel bir şekilde ikna edilmelidir. Okul fobisi olan bir çocuğa yardım etmek için en büyük görev aile ve öğretmenlere düşmektedir. Çocuk okula gitmemek için bedensel şikayetler ortaya attığında, veliler çocukla kararlı bir şekilde konuşarak, onun okula gitmesi gerektiğine ve bundan başka çözümün olmadığına çocuğu inandırmaya çalışmalıdır. Ona acıyıp şikayetlerine önem verirse, çocuk yaptıklarından vazgeçmeyecektir."

Bu sıkıntılı durumun geçici olduğunu, kendisiyle aynı durumda olan başka çocukların da bulunduğunun anlatılması gerektiğine dikkati çeken Ardıç, çocukların okul konusunda kaygı yaşadığını aktardı.

Gerekirse velilerinde onlarla beraber okula gitmesi gerektiğini ifade edenArdıç, "Onun özgüvenini sağlamak için bazen ödüllendirme yollarına başvurmalıdır. Bu konuda destek almak isteyen velilerimiz okullardaki rehberlik servislerinden yardım alabilirler" dedi

Muhabir: İsmail Kaya/ Zerin Özdilek

Yayıncı: Zeynep Yücetaş - ADIYAMAN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ardıç Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti