Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi - Son Dakika

Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi

26.05.2016 16:35
Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi, System.String[]

Bayburt'ta, Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi başladı.

Bayburt'ta, Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi başladı.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Yeni Külliye Konferans Salonu'ndaki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kalelerin yalnızca bulunduğu şehirde yaşayanları korumak ve muhafaza etmek adına kalın duvarlardan ibaret sayılmaması gerektiğini söyledi.

Kalenin o şehrin hafızası olduğunu dile getiren Memiş, "Belki de o şehre ait en önemli hafızadır. Kimlerin yaşadığını, hangi medeniyetlerin kaldığını ve bu medeniyetlerin ne yaptığını bize en güzel, en doğru şekliyle kale anlatacaktır." dedi.

Memiş, gerçekleştirilen kongrede atılacak somut adımların belirlenmesi durumunda kendilerinin bu adımların hayata geçirilmesi noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ederek, "Bu kongrede Bayburt Kalesi ile ilgili somut bir şeyler öğrenelim, bize öğretilsin. Biz Bayburt Kalesi'ni Bayburt'umuza kazandıralım" dedi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ise Bayburt Kalesi'nin değerli bilim insanlarının katkılarıyla daha iyi ve doğru tanınacağını belirterek, "En azından bu kale nedir? Bizim bunu önce anlamamız lazım. Nereye dayanıyor? Ne zaman yapılmış? Neler yapabiliriz? Bunu gerçekten uzmanların ağzından dinlemek istiyoruz." ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Abdusselam Uluçam başkanlığındaki ilk oturumda, Yrd. Doç. Dr. Osman Emir "Tarih Öncesi ve Eski Çağda Bayburt", Doç. Dr. Yunus Özger "Yerli ve Yabancı Seyyahların Gözüyle Bayburt Kalesi", Ahmet Çağıldak ise "Bayburt'un Kaleye Bakışı" konulu sunum yaptı.

Prof. Dr. Hamza Gündoğdu başkanlığındaki ikinci oturumda ise Prof. Dr. Abdusselam Uluçam "Bayburt Kalesi'nin Korunmasında ve Yaşatılmasında Arkeolojik Kazının Önemi", Seher Türkmen "Dünden Bugüne Bir Kaleli Kent: Alanya", Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da "Bayburt Kale-Müzesinde Yapılması Öngörülen Tarihi ve Kültürel Miras" konulu konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Rıfat Yıldız başkanlığındaki üçüncü ve son oturumda, Prof. Dr. Hamza Gündoğdu "Bayburt Çevresinde Türk-İslam Kültür Mirası", Prof. Dr. Saim Sakaoğlu "Bazı Edebi Eserlerde Bayburt Kalesi'nin Ele Alınışı", Yrd. Doç. Dr. Uğur Akbulut "İlk Rus İşgalinde Bayburt Kalesi" ve Fatih Mehmet Ekşi "Bir Rus Seyyahın 1911 Yılı Bayburt Kalesi İzlenimleri" konularını ele aldı.

Bayburt Belediyesi, Bayburt Üniversitesi, Bayburt Bilgi Paylaşımı ve Proje Üretimi Derneği (BAYPROJE) ve çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen kongre yarın sona erecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kaleli Kentler ve Bayburt Kalesi Kongresi - Son Dakika


Son Dakika

Maradona'ya adadığı gol sonrası Messi'ye ceza geldi Yılbaşı çekilişinin son talihlisi zaman aşımına 28 gün kala ortaya çıktı Asgari ücret görüşmeleri öncesi Türk-İş'ten gerilimi artıracak çıkış: Komisyon adil değil Gizemi çözülemeyen metal monolit bu kez de Kaliforniya'da bulundu Tuvaletini yapmak için girdiği mezarlıkta ölü bulundu Bankayı soymak istedi, pişman olup polise teslim oldu Vaka sayısının patladığı Adana için ürküten sözler: Boş sedye bile yok, morgların önünde kuyruklar oluştu 2 bin liraya satın aldığı traktöre gözü gibi bakıyor: Sesini duyan benim geldiğimi anlıyor