Kalitesiz, Kalite Sistemi! - Son Dakika

Kalitesiz, Kalite Sistemi!

18.02.2012 13:54
Kalitesiz, Kalite Sistemi!, System.String[]

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak bir basın açıklaması yaptı.

İlimiz ölçeğinde birçok hastanede, sağlık çalışanlarının almış olduğu ek ödemelerin azalması nedeniyle, Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak bir basın açıklaması yaptı. Kazak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Sağlık Bakanlığı kendisine bağlı kurum ve kuruluşlarda kaliteyi arttırmak için Mart 2011' de "Hizmet Kalite Standartları Okulu" adı altında bir eğitim gerçekleştirmiş ve akabinde de yeterlilik sınavı yapmıştır. Yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara da sertifika vermiştir.

Bakanlığın; özel sektörden hizmet almak yerine, kendi personelini eğiterek bu açığı kapatmasını olumlu buluyor ve yapmış olduğu bu çalışmayı da destekliyoruz. Ancak; "Kalite Yönetim Sistemi" içindeki doğru olmayan uygulamaları da ifade etmek zorundayız.

Bu çalışmadan sonra Bakanlık, Hizmet Kalite Standartlarını uygulamaları için hastanelere yaklaşık altı ay bir süre tanımış ve akabinde de, Ekim 2011 ile Ocak 2012 tarihleri arasında tüm hastaneleri denetleyerek, sınava tabi tutmuştur. Yapılan denetlemeler sonucunda da hastanelere puan verilmiştir. Alınan puanlara bakıldığında Türkiye'de birçok hastane düşük puan almıştır. Verilen bu düşük puanlar da, gece-gündüz hizmet sunan cefakâr sağlık çalışanının, daha düşük döner sermaye almasına neden olacaktır.

Buradan Bakanlık yetkililerine soruyorum;

-Sağlık Bakanlığı dışında kalan diğer bakanlıklarda çalışan personellerin almış oldukları ek ödemelerin "Kalite Yönetimi Sistemi" ile bir ilişkilendirilmesi bulunmaz iken, bu uygulama neden sadece Sağlık Bakanlığında uygulanmaktadır.

Kaldı ki Sağlık Bakanlığındaki ek ödemeler "Gelir Vergisine" tabi iken, diğer kurumlarda ödenen "Denge Tazminatı" gelir vergisinden muaf tutulmaktadır. Sayın Bakanın; personeline şükran duyması ve sahiplenmesi gerekirken, cezalandırma yöntemini tercih etmesi anlaşılır gibi değildir.

-Ek ödeme yönergesini yaz-boz tahtasına çeviren siz değimlisiniz? Her ay yeni bir değişiklik, her ay yeni bir uygulama. Bu karmaşık yapıdan usanmadınız mı?

-Bu sistemin sağlık çalışanını robotlaştırdığını, hastaneleri ticarethanelere ve vatandaşı meta haline dönüştürdüğünü defalarca haykırmadık mı? Çalışma barışının bozulduğunu duymadınız mı?

-Fiziki yapısı yetersiz olan hastanelerin "Kalite Yönetimi Sistemi" içerisinde düşük puan alacaklarını göremiyor musunuz? Yeni modern binalarla, eski yapı hastaneleri kıyaslamak hangi mantıkla izah edilebilir? Bu kurumlarda çalışan sağlık çalışanının günahı ne? Takdir görmesi gerekenler, neden cezalandırılır?

-Benim adamım mantığıyla atadığınız yönetici liyakatsiz ve beceriksiz ise; çalışanların suçu ne?

- Yeni açılmış olan hastanelerin bile "Hizmet Kalite Standartları " açısından çok düşük puan almalarını nasıl değerlendirirsiniz?

- Hastaneleri denetleyen kişilerin kaçında denetleme sertifikası var? Kaçı her eğitimi başarıyla tamamlamıştır?

- Yürürlükteki ek ödeme dağıtım sisteminde, hem kurumun dağıtacağı döner sermaye miktarının, hem de birim bazında puantajlamaya tabii tutulması adaletsiz bir uygulama değimlidir? Bu uygulamayla kurum ve kuruluşlarda çalışan personel iki kez cezalandırılmış olmuyor mu?

- Bir birimde hizmet veren personelin işini layığı ile yerine getirmesine rağmen, başka bir birimin düşük puan alması nedeniyle, bütün personelin ek ödemesine yansıması yanlış bir uygulama değimlidir?

- Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde yapılan dolgu, kanal dolgu ve fissurslint tedavilerinde elde edilen hekim başı birim ortalama puanın hekim dışı diğer personele uygulanması ne kadar doğrudur?

-Tek bir laboratuarı olan kurumlarda, Biyokimya-Mikrobiyoloji gibi laboratuarları ayrı ayrı nasıl denetleyebilirsiniz? Bu adaletsiz sistem neticesinde aynı odada, aynı unvanlı ve aynı işi yapan personeller arasında, 100 ile 550 TL. Arasında fark oluşabilmektedir. Bu da çalışma barışını zedelemekte ve insanlar arasında husumet oluşturmaktadır.

- Düşük puanlar nedeniyle, kamu hastanelerinin prestij kaybedeceği neden düşünülmez? Yoksa "Kamu Hastaneleri Birlikleri" ile kamu hastanelerini elden çıkarmanın hesapları mı yapılıyor?

- Personelin rızası olmadan yapılan atamalarda, düşük puan alan kurumlara atanan personelin suçu ne? Yeni atanan veya yer değiştiren personele istediği kurumda çalışma hakkını verecek misiniz? Zira yapılan denetimlerde illerinde "Hizmet Kalite Standartları" açısından yüksek puan alan kurumlarda çalışma talebinde bulunur iseler, bu talepleri nasıl karşılayacaksınız?

Sonuç olarak "Kalite Yönetimi Sistemi" nedeniyle, ülke genelinde kamu hastanelerinde yapılan denetimlerde Sağlık Bakanlığı bürokratları sınıfta kalmıştır. Ayrıca; verilen düşük puanlar nedeniyle, sağlık çalışanları demoralize olmuş ve motivasyon kaybına uğramışlardır. Bu yanlış sistem nedeniyle, çalışma şevklerini kaybetmişlerdir.

Görüyorsunuz işte!!! Deniz bitti, karaya tosladık. Artık bu inattan vazgeçin ve birazda çalışanın temsilcisi Türk Sağlık-Sen'in sesine kulak verin.

Bakanlık yetkilileri bu tablodan iyi bir ders çıkarmalı ve ek ödeme yönergesinde ivedilikle bir değişiklik yapmalıdır.

Yapılacak bu değişikliklerde;

1-İnsan unsurunu göz ardı etmemelidir.

2-Ek ödemenin emekliliğe yansımasını sağlamalıdır.

3-Ek ödeme gelir vergisinden muaf olmalıdır.

4-Sağlık çalışanını robot, vatandaşı meta olmaktan kurtarmalıdır.

5-Kıskançlık ve ihtirastan uzak, adaletli bir paylaşım sağlamalıdır.

6-Yalın ve anlaşılabilir olmalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak, çalışanların döner sermaye gelirlerini düşüren ve adil olmayan bu sisteme, derhal son verilmelidir diyor,

Kalitesiz, Kalite Sistemi!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Kalitesiz, Kalite Sistemi! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım