Kamu Mühendisleri Eylem Yaptı. - Son Dakika
Güncel

Kamu Mühendisleri Eylem Yaptı.

Kamu Mühendisleri Eylem Yaptı.

Özlük haklarının iyileştirilmesi için dün Ankara’da eylem yapan kamu mühendisleri, yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede çalışan endüstri mühendisi Kübra Yılmaz, “Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin biricik evlatlarıyız. Zor bir eğitimden geçtik ve devletimizin her türlü yanındayız. Ama artık devletimiz de artık bizim yanımızda olduğunu hissettirmeli. Bu ekonomik koşullarda, iki çocuğum var ve gelecek sıkıntısı çekiyorum, ikisi de kreşe gidiyor. Bu zamana kadar mühendisin sesi duyulmadı, çünkü biz hep yetindik. Fakat bundan sonra duymaya devam edecekler” diye konuştu. Eşi ile birlikte mühendis olduklarını belirten Ali Gören ise, “Geleceğe dair umutlarımız yok. 3 sene önceye kadar hayal kurabiliyordum. Nedir bu hayalim? Karı koca mühendis olarak diyordum ki, bir ev alayım, 10 sene içinde bir ev. En azından eşime ve bana bir araba alayım diyordum. Ama onu alamıyoruz bırakın, şu anda hayalini bile kuramıyoruz” dedi.

16.04.2023 10:41  Güncelleme: 12:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Haber: MELİS YILDIRIM

Özlük haklarının iyileştirilmesi için dün Ankara'da eylem yapan kamu mühendisleri, yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini ANKA Haber Ajansı'na anlattı. Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir hastanede çalışan endüstri mühendisi Kübra Yılmaz, "Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin biricik evlatlarıyız. Zor bir eğitimden geçtik ve devletimizin her türlü yanındayız. Ama artık devletimiz de artık bizim yanımızda olduğunu hissettirmeli. Bu ekonomik koşullarda, iki çocuğum var ve gelecek sıkıntısı çekiyorum, ikisi de kreşe gidiyor. Bu zamana kadar mühendisin sesi duyulmadı, çünkü biz hep yetindik. Fakat bundan sonra duymaya devam edecekler" diye konuştu. Eşi ile birlikte mühendis olduklarını belirten Ali Gören ise, "Geleceğe dair umutlarımız yok. 3 sene önceye kadar hayal kurabiliyordum. Nedir bu hayalim? Karı koca mühendis olarak diyordum ki, bir ev alayım, 10 sene içinde bir ev. En azından eşime ve bana bir araba alayım diyordum. Ama onu alamıyoruz bırakın, şu anda hayalini bile kuramıyoruz" dedi.

Kamu Mühendisleri Platformu, dün Ankara Ulus Meydanı'nda kamu mühendislerinin mali ve özlük haklarındaki kayıpları ve taleplerini dile getirmek üzere bir araya geldi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen kamuda çalışan mühendisler, yaptıkları basın açıklamasıyla taleplerini dile getirdi. Eyleme katılan mühendisler yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini ANKA Haber Ajansı'na anlattı.

TUNCAY CENGİZ: YILLARDIR SÜREGELEN VE GÖRMEZDEN GELİNEN MÜHENDİS ARKADAŞLARIMIZIN HAKLARININ TESLİM EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Savunma Güvenlik ve Destek Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Tuncay Cengiz, kamu mühendislerinin yoksulluk sınırı altında maaş aldıklarını belirterek, "Yaşadığımız depremde mühendislik hizmetinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Dolayısıyla mühendislerimizin ülkenin gelişmesinde çok ciddi şekilde desteği olan mühendis arkadaşlarımızın mali haklarının eskiden olduğu gibi eş değer olan mesleklerle yakın konuma getirilmesi lazım" diye konuştu. Cengiz, ek gösterge ve tazminat yansıtma oranlarının arttırılması gerektiğini de ekleyerek, "Başka bir beklentimiz, emekli olduklarında maaşları çok düşüyor. Bu amaçla da mühendis emeklilerimiz için 5434 sayılı kanun ve 5510 sayılı kanuna eklenecek ek 85'inci madde çerçevesinde 15 puanlık bir memur maaşları sayısıyla çarpılarak bulunacak rakamın emekli olan mühendis arkadaşlarımıza da verilmesini istiyoruz. Yıllardır süregelen ve görmezden gelinen mühendis arkadaşlarımızın haklarının teslim edilmesini istiyoruz" dedi.

AYHAN ÇİVİ: MÜHENDİSLİK İTİBARININ MALİ VE SOSYAL HAKLAR İLE İADESİNİ İSTİYORUZ

Mühendislik mesleğinin 657 sayılı kanunun kapsamına girdiğini ve bu durumun mühendislerin haklarını kısıtladığını vurgulayan HAKSEN Konfederasyonu Genel Başkanı Ayhan Çivi, mühendislik meslek kanunu çıkarılması gerektiğini belirtti. Çivi, "Mühendislik itibarının mali ve sosyal haklar ile iadesini istiyoruz" dedi.

BASK BAŞKANI ÖĞRETİCİ: MÜHENDİSLERİN ALDIĞI ÜCRET YOKSULLUK SINIRININ YARISINDAN BİRAZ FAZLADIR

BASK Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, "Bugün ülkemizde yoksulluk sınırı 31 bin liranın üzerindeyken, mühendislerimizin aldığı ücret ne yazık ki 18 bin lira. Yani yoksulluk sınırının yarısından biraz fazladır. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Mühendislerimizin alım gücünün kesinlikle yükseltilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

ALİ GÖREN: GELECEĞE DAİR UMUTLARIMIZ YOK

Mühendis Ali Gören ise geçmiş yıllarda kamu mühendislerinin yoksulluk sınırıyla hemen hemen aynı maaşı aldıklarını fakat Koronavirüs salgınından sonra aldıkları maaş ile yoksulluk sınırı arasındaki farkın açıldığını söyledi. Elindeki pankartta yer alan tabloları gösteren Gören, "Ankara'da orta düzey bir konut için 3 milyon liralık kredi çektiğimizde, bu Ziraat Bankası'nın hesaplama tablosu, aylık 49,2 bin lira ödeme var. Şimdi biz 18 bin lira maaş ile bunu nasıl ödeyeceğiz? Yani imkansız bir şey. Bize iyileştirme yapılması gerekiyor" dedi. Evli olduğunu ve eşinin de mühendis olduğunu belirten Gören, "Geleceğe dair umutlarımız yok. 3 sene önceye kadar hayal kurabiliyordum. Nedir bu hayalim? Karı koca mühendis olarak diyordum ki, bir ev alayım, 10 sene içinde bir ev. En azından eşime ve bana bir araba alayım diyordum. Ama onu alamıyoruz bırakın, şu anda hayalini bile kuramıyoruz" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nde endüstri mühendisi olan Bilge Keskin ise, "Mevkidaşlarımız ve mühendisler arasında çok büyük makas açıldı. Kamu mühendisleri olarak itibarımızı ve özlük haklarımızı geri istiyoruz. Tüm devlet büyüklerimizden, tüm siyasi liderlerimizden bizim yanımızda olmalarını talep ediyoruz" diye konuştu.

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde çalışan Ayfen Ülüfen ise 32 yıldır mühendis olduğunu belirterek, özlük haklarında kayba uğradıklarını dile getirdi. Ülügen, "Aynı odada oturduğumuz memurla bile neredeyse eşit maaş alıyoruz. Yani, sorumluluklarımızın çok fazla olmasına rağmen aldığımız ücret onlarınkinin altında. 3600 ek gösterge 4200'e çıkarıldı ancak bunun maaşımıza hiçbir yansımasını görmedik. Oysa 6400 ek gösterge olmamız gerekiyordu. Bunları savunmak için bu alandayız" diye konuştu.

KÜBRA YILMAZ: DEVLETİMİZ ARTIK BİZİM YANIMIZDA OLDUĞUNU HİSSETTİRMELİ

Sağlık Bakanlığı'nda endüstri mühendisi olarak çalıştığını belirten Kübra Yılmaz ise şöyle konuştu:

"Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin biricik evlatlarıyız. Zor bir eğitimden geçtik ve devletimizin her türlü yanındayız. Ama artık devletimiz de artık bizim yanımızda olduğunu hissettirmeli. Bu ekonomik koşullarda, iki çocuğum var ve gelecek sıkıntısı çekiyorum, ikisi de kreşe gidiyor. Bu zamana kadar mühendisin sesi duyulmadı, çünkü biz hep yetindik. Fakat bundan sonra duymaya devam edecekler. Bu hükümetlerle alakalı bir şey değil. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin mühendisleriyiz be öyle olmaya devam edeceğiz. Ana sütü gibi helal olan hakkımızı istiyoruz."

Denizli'den gelen ve 34 yıldır çalışan bir mühendis ise "Kamuda kariyer meslek olarak tanımlanan diğer meslekler gibi ek iyileştirmeler talep ediyoruz devlet yetkililerinden. Taşeron işçi olarak çalışırken üzüldüğümüz arkadaşlarımız işçi olarak kadroya geçtiler. Şimdi alacakları zamlarla bir kamu mühendisinden, 34 yıllık bir kamu mühendisinden fazla maaş alıyor hale geldiler. Bu pek kabul edilebilir bir şey değil. Haklı taleplerimiz için buradaydık" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Kamu Mühendisleri Eylem Yaptı. - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Trabzonspor, Türkiye Kupası'na ulaşma konusunda endişeli
  16:07 Trabzonspor, Türkiye Kupası'na ulaşma konusunda endişeli

  Trabzonspor, Türkiye Kupası çeyrek final maçı öncesinde yapılan açıklamada, takımın bu sezonki en büyük hedefi olan kupaya ulaşma konusunda uğraşlarının alıkonulması ve perişan bir tablo çıkarma çabalarına karşı endişeli olduklarını belirtti.

 • Yunus Günçe, Survivor'a davet edildiğini ancak videolarından dolayı gidemediğini söyledi
  15:58 Yunus Günçe, Survivor'a davet edildiğini ancak videolarından dolayı gidemediğini söyledi

  Oyuncu Yunus Günçe, Haber Bahane programında yaptığı açıklamada, Survivor'a davet edildiğini ancak yayınladığı videolar nedeniyle gidemediğini belirtti. Günçe, sosyal medyada yaptığı paylaşımların kendisine gaddarlık yapıldığını ve Survivor ekibini takipten çıkardığını söyledi. Ayrıca, All Star'a çağrıldığını ancak sonradan takımların değiştiği ve kendisinin çağrılmadığı bilgisini aldığını ifade etti.

 • Wanda Nara, eşi Mauro Icardi ile ilişkisini anlattı
  15:56 Wanda Nara, eşi Mauro Icardi ile ilişkisini anlattı

  Galatasaraylı Mauro Icardi'nin hem eşi hem menajeri olan Wanda Nara, Arjantin'de katıldığı bir programa konuk oldu. Nara, eşiyle en çok kavga etme nedenlerinin kendisinin çalışması olduğunu söyledi. İş yapmasını istemeyen Icardi'nin yaptığı eleştirilerden bahseden Nara, futbolcuların eşlerinin çalışması gerektiğini ve bir şeyler yapmaları gerektiğini belirtti.

 • İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç
  15:34 İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç

  ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan ankete göre, İstanbul'da bir yerel seçim olsa, Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasında büyük bir rekabet yaşanacağı ortaya çıktı. Ankete katılanların %41.9'u İmamoğlu'na, %40.8'i ise Kurum'a oy vereceğini belirtti.

 • Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı
  15:34 Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı

  Erzincan İliç'te altın madeninde meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları devam ederken işçi Uğur Yıldız ve 2 arkadaşının bulunduğu tabir edilen bölgede araç parçalarına ulaşıldı. Servis edilen fotoğraflarda bir kamyonet olduğu düşünülen aracın göstergesi ve yine başka bir aracın lastik kısımlarının yer aldığı görüldü.

 • Karşıdan karşıya geçmek isterken tramvayın altında kalarak hayatını kaybetti
  15:27 Karşıdan karşıya geçmek isterken tramvayın altında kalarak hayatını kaybetti

  Topkapı'da raylardan geçmeye çalışan bir vatandaşa tramvay çarptı. Kazada yaralanan kişi, tramvayın altında sıkıştı. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Metro İstanbul, T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nda seferlerin geçici bir süre için Kabataş-Çapa ve Cevizlibağ-Bağcılar istasyonları arasında yapıldığını duyurdu.

 • Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor
  15:21 Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor

  Cristiano Ronaldo, Al Nassr formasıyla oynadığı maçta yaptığı tepki nedeniyle Suudi Arabistan Ligi Etik ve Disiplin Komitesi'ne sevk edildi. Verilecek ceza, en az 2 maçlık men ve para cezasını içerebilir.

 • Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?
  15:21 Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?

  Kırmızı et fiyatlarındaki artış, ilçeler arasında fiyat farklarını ortaya çıkarırken vatandaşlar, özellikle yakında başlayacak Ramazan ayı öncesi tekrar bir zamla karşılaşmaktan endişeleniyor. Et fiyatlarındaki fahiş artışın sebebi olaraksa Türkiye'deki hayvan varlığındaki azalış ve tekelleşme olarak gösteriliyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren
  15:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren

  Kütahya'da vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine sinirlendi. Erdoğan, sık sık sözünü kesen gence, "Delikanlı önce dinlemesini öğren" diyerek çıkıştı.


Advertisement