Son Dakika Haberleri: Kanada Eğitiminin Yarattığı Fark Türkiye'de Kendini Gösteriyor

Kanada Eğitiminin Yarattığı Fark Türkiye'de Kendini Gösteriyor

26 gün önce

Kanada eğitim sistemi son yıllarda özellikle OECD'nin düzenlediği PISA sınavlarında başarıyı göğüslüyor.

Kanada Eğitiminin Yarattığı Fark Türkiye'de Kendini Gösteriyor, System.String[]

Peki ya Kanada eğitimini Türkiye'de almak mümkün olsaydı? Bunun bir örneğini World Scholar's Cup turnuvalarında açıkça görme fırsatı yakaladık.

KANADA EĞİTİMİ WORLD SCHOLAR'S CUP'TA DA İLK SIRALARDA

Ülkemizde son üç yıldır uygulanmaya başlanan Kanada eğitimi World Scholar's Cup turnuvasında da ön sıralarda yer almayı başardı. Bu eğitimle yetişen öğrenciler üç kişilik üç grup halinde yarışmaya katıldılar ve katılımcılar World Scholar's Cup kapsamında Edebi Yazın alanında birincilik ve beşincilik, En Başarılı Yarışmacılar kategorisinde ikincilik ve üçüncülük, Takım Skorlarında ikincilik ve üçüncülük, Bireysel Münazara yarışlarında ikincilik ve üçüncülük, Bireysel Yazın kategorisinde ise birincilik ve dördüncülük kazandılar.

İstanbul'da bulunan ve yakında Adana'da da bu sistemi uygulayacak olan okullarda verilen Kanada eğitimiyle disiplinler arası bir yaklaşım benimsendiğini ifade eden öğrenciler, bütün derslerin İngilizce olarak verilmesinin yanı sıra, ikinci dil olarak da dünyada en çok konuşulan dillerden Fransızcayı öğrendiklerini ifade etti. Birincilik elde eden Yara Omar Bawazir, "böyle bir eğitim olanağına Türkiye'de sahip olabilmekten dolayı çok mutluyum. Türkiye benim vatanım ve gelecekte onu en iyi şekilde yurtiçi ve yurtdışında temsil edebilmekten onur duyacağım. Kanada eğitimini sağlayan okulumuzun sunduğu çift diploma imkanıyla yurtdışında eğitim alabilme ve Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtabilme olanağına sahip olacağım" dedi.

Öğrenciler ülkemizi 21-26 Haziran tarihleri arasında Hollanda'da gerçekleşecek The Hague Global Round'da da temsil edecekler. Özellikle Avrupa'da verilen eğitimi uzun yıllar boyunca takip ederek ve irdeleyerek oluşturulan Kanada eğitiminin ne denli etkili olduğu üç yıl gibi kısa bir süre bu sistemle ilişkide olan öğrencilerin World Scholar's Cup gibi farklı ülkelerden on beş okul ve iki yüz elli öğrenci arasında kazanılan başarılarla kendini gösteriyor. Bu anlamda dikkate değer bir başarı olduğunu görmezden gelmek neredeyse imkansız hale geliyor.

WORLD SCHOLAR'S CUP NEDİR?

World Scholar's Cup her yıl farklı bir tema üzerine düzenlenerek, öğrencilerin birbirleriyle fikir münazarasını ortaya koyan uluslararası bir öğrenme şenliğidir. 4 ayrı kategoride, 3 kişilik gruplar halinde rekabet eden öğrenciler hem takım çalışmasını hem de fikirlerin birbiriyle olan karşılıklı gelişimini deneyimlemektedir. Münazara ve yazın üzerine şekillendirilen kategoriler hedeflenen tema üzerine yapılan sentezleri, sınanan fikirleri ve kendini ifade etme gücünü ortaya koymaktadır. Özellikle kendi okullarını ve uluslararası platformda kendi ülkelerini temsil eden öğrencilerin gururlu ve mücadeleci anlarına sahne olan festival, öğrenme ve kendini ortaya koyma anlamında önemli bir destek sunmaktadır. Bu hem öğrenmeyi hem de diğer kültürleri tanımayı sağlayan bir etkinliktir.

World Sholar's Cup disiplinler arası görülerin birbiriyle olan çatışmasını bir sentezle daha farklı bakış açılarına evriltme amacını taşımaktadır. Takım olgusunu ve cesaretlendirici desteği tadan öğrenciler, kendilerini daha sağlıklı ve sağlam bir biçimde ifade etme gücünü ve bunun nitelikli bir biçimde uygulanmasını deneyimlemektedirler. Geleceğin akademisyen, lider ve düşünürlerini daha genç yaşlarda keşfetme ve onları destekleme amacı taşıyan program kültürler arası ve disiplinler arası yapısıyla gerçek anlamda birleştirici ve bütünleştiricidir.

Haber Yayın Tarihi : 24.04.2019 04:50 Kaynak: BültenlerTacikistan'da, DEAŞ'lıların Bulunduğu Cezaevinde Kanlı İsyan: En Az 32 Kişi Öldü Yaşlı Adam, Camideki Kasadan Para Çalarken Suçüstü Yakalandı İşte Anket Şirketlerinin 23 Haziran İstanbul Seçimi Tahminleri