Son Dakika Haberleri: Kanadalı Hava Trafik Kontrolörlerinden ABD'li Meslektaşlarına Pizza Jesti

Kanadalı Hava Trafik Kontrolörlerinden ABD'li Meslektaşlarına Pizza Jesti

4 gün önce

Kanada'da hava trafik kontrolörleri, komşu ABD'de federal hükümetin kapanması nedeniyle maaş almadan çalışmak zorunda kalan ABD'li meslektaşlarına pizza ısmarlayarak jest yaptı.

Kanadalı Hava Trafik Kontrolörlerinden ABD'li Meslektaşlarına Pizza Jesti, System.String[]
Kanada'da hava trafik kontrolörleri, komşu ABD'de federal hükümetin kapanması nedeniyle maaş almadan çalışmak zorunda kalan ABD'li meslektaşlarına pizza ısmarlayarak jest yaptı.

Kanadalı havacılık sektörü çalışanları ABD'li meslektaşlarıyla dayanışma hislerini ifade etmek için onlara yakınlarındaki restoranlardan yüzlerce pizza söyledi.

Kanada Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Peter Duffey, dayanışma eylemini ilk olarak Alberta eyaletindeki Edmonton Hava Kontrol Merkezi çalışanlarının ABD'nin Alaska eyaletindeki Anchorage Hava Kontrol Merkezi'ndeki ABD'li meslektaşlarına yiyecek bir şeyler ikram etmek için para toplamaya başlamasıyla ortaya çıktığını ve buradan diğer kontrol merkezlerine yayıldığını belirtti.

Duffey, halen ABD'de 36 hava kontrol merkezine Kanada'dan yönlendirilen pizza siparişlerinin ulaştığını ve sayının artmakta olduğunu ifade etti.

ABD genelinde yaklaşık 10 bin hava trafik kontrolörü federal hükümetin kapanması nedeniyle geçen aralıktan bu yana maaşlarını alamıyor.

Federal hükümetin "kapanması" ne demek?

Amerikan kanunlarına göre Kongre 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor.

Bu durum yaklaşık 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor. Bu süreçte hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken, ABD ordusu, CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor.

"Hayati" personel kategorisinde yer alan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor. Ülkede "hayati olmayan" hizmetler için çalışanların sayısı yaklaşık 850 binken, "hayati" personel sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fazıl Say'a Özel Davet Erdoğan'dan Fazıl Say'a Dikkat Çeken Hediye!

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un İkinci Kez Bir Araya Gelecek Ekrem İmamoğlu Süper Kahraman Olunca Sosyal Medya Yıkıldı