Kanaryaya Uçuş Yasağı Kalktı - Son Dakika

Kanaryaya Uçuş Yasağı Kalktı

10.01.2012 16:25
Kanaryaya Uçuş Yasağı Kalktı

Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvanların uçaklara alınmaması yüzünden karayolu ile yarışmalara giden Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu üyeleri bugün kuşlarıyla uçağa binebildi.

Kuş gribi nedeniyle kanatlı hayvanların uçaklara alınmaması yüzünden karayolu ile yarışmalara giden Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu üyeleri bugün kuşlarıyla uçağa binebildi.

Haber-Kamera: Murat ÇAKIR - İstanbul DHA

Beş yıl önce konulan kuş gribi nedeniyle konulan kanatlı hayvanların uçaklara alınmasının yasaklanması kararından sonra ilk kez Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından geçtiğimiz günlerde elemesi yapılan ve finale kalan 602 kanaryadan 300'ü İspanya'da düzenlenecek dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil etmek için bugün uçakla Madrid'e götürüldü. İkinci 302 kuşluk kafilenin ise Perşembe günü gideceği bildirildi.

Federasyon başkanı Yılmaz Çakmak Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada yarışmada tek amaçlarının şampiyon olup kürsüde İstiklal Marşımızı Avrupa'nın göbeğinde çaldırmak olduğunu söyledi. 2007 yılında kuş gribi nedeniyle Tarım Bakanlığı tarafından alınan uçakla kanatlı hayvan taşınmasının yasaklanması üzerine dünya şampiyonaları için kuşlarını geçtiğimiz yıl yurt dışına kara yolundan götürmek zorunda kaldıklarını belirten Yılmaz Çakmak şunları söyledi: 'İspanya'da düzenlenen dünya şampiyonasına yaklaşık 30 bin kuş katılıyor. Şampiyona için 602 kuş kaydımız var. Burada 28 çeşit kanarya, 450 dalda yarışıyor. Burada 450 tane birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci var. Kuşlar, ayağı, kafası, boyu tüyü gibi hanelere puan yazıp sonunda dereceye girenler seçiyorlar"

KUŞLARIN GÜZELLİK ÖLÇÜSÜ

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Dernekleri Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak yarışmadaki şartların ne olduğu konusundaki bir soru üzerine, ? Aynı güzellik müsabakalarında istenen 90-60-90 ölçüleri gibi fiziki ve ses güzelliği istiyorlar" diye cevapladı.

Çakmak ulaşıma ilişkin yaşadıkları sıkıntıya da değinerek,"2007 yılında alınan bir karar doğrultusunda uçakla kanatlı hayvan taşınmasına izin vermiyordu. Hatta kuş gribi nedeniyle 2008 ve 2009'da uluslararası müsabakalar çok az sayıda ülkenin kısıtlı katılımıyla gerçekleşti. Biz de 2 yıl boyunca müsabakalara katılamadık. 2 yıl aradan sonra geçen yıl Fransa'da düzenlenen Dünya Kanarya Şampiyonası'na katılma kararı aldık. Ancak havayolu şirketlerindeki yasak nedeniyle Türkiye'den katılacak 376 kanarya, yaklaşık 3 bin 400 kilometrelik yolu özel tasarlanan minibüsle kat ederek Fransa'ya ulaştı ve sıkıntılar yaşandı. 22 dalda derece elde ettik. Kuşlar yolda yorgun düşmese belki daha fazla derece alacaktık" diye konuştu.

TEK AMAÇ İSTİKLAL MARŞINI ÇALDIRMAK.

Yılmaz Çakmak, yılda 8 uluslararası şampiyona yapıldığını bu anlamda yasağın kalkmasının kendileri için büyük önem taşıdığını anlatarak, şöyle devam etti: ? Bu yarışma federasyonumuza yaklaşık 17 bin Euro'ya mal oldu. Bütün spor federasyonlarına yardım eden devletimiz biraz da bize sahip çıksın. Tek bir amacımız var. Aldığımız ödül sadece küçük bir madalya. Ama Avrupa'nın ortasında Türk bayrağını göndere çektirip İstiklal Marşımızı çaldırmak en büyük ödül o"

Çakmak hobilerinin daha önce gayrimeşru işler için kullanıldığını da söylerken kuşların insanların yaşama sevincini artıracağını kaydetti.Rengarenk ve birbirinden sevimli kuşlar yolcuların ve çocukların da ilgi odağı olurken uçuş öncesi gümrük görevlileri kuşların bacaklarına takılı kimliklerini de kontrol etmeyi ihmal etmedi. 12-24 Ocak tarihleri arasında İspanya'da düzenlenecek Dünya Kanarya Şampiyonası'nda 'Yorkshire", 'Lancshire", 'Nord Hollandis", 'Grested" ve 'Rheinlander" kategorilerinde iddialı olduklarını vurgulayan Çakmak, Fransa'da elde ettikleri dereceyi daha yukarılara taşımak istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA
Kılıçdaroğlu'nun lehine yarıştan çekilmesi isteniyordu! Muharrem İnce yarın YSK'ya adaylık başvurusu yapacak Kılıçdaroğlu'nun lehine yarıştan çekilmesi isteniyordu! Muharrem İnce yarın YSK'ya adaylık başvurusu yapacak Muharrem İnce Erdoğan'ı da muhalefeti de göndereceğim Muharrem İnce Erdoğan'ı da muhalefeti de göndereceğim 'Aile Okulu Seminerleri' Türkiye sınırlarını aştı 'Aile Okulu Seminerleri' Türkiye sınırlarını aştı

Son Dakika Güncel Kanaryaya Uçuş Yasağı Kalktı - Son Dakika


Advertisement