"Kanser Belirtileri Çocukluk Hastalıklarıyla Benzerlik Gösteriyor" - Son Dakika

"Kanser Belirtileri Çocukluk Hastalıklarıyla Benzerlik Gösteriyor"

05.12.2014 13:04
"Kanser Belirtileri Çocukluk Hastalıklarıyla Benzerlik Gösteriyor"

Prof.Dr. Canpolat "Çocukluk çağı kanserlerinin belirtileri çoğu zaman bu dönemde yaşanan ve normal kabul gören diğer çocukluk hastalıklarıyla benzerlik gösteriyor." dedi.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, normal olarak kabul edilen diğer çocukluk hastalıklarıyla büyük benzerlik gösterdiğine işaret ederek, çocuğu düzenli kontrol eden doktorun alandaki deneyiminin önem taşıdığını belirtti.

Canpolat, yaptığı yazılı açıklamada, çocukluk dönemi kanser belirtilerini, "2 haftadan uzun süren sebebi bilinmeyen ateş"in, "7 günden uzun süren kusma", "kabızlık sorununun 1 aydan fazla sürmesi", "dizden yukarıda morluk olması", "burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklar oluşması", "lenf bezinde şişlik görülmesi, "bacaklarda ağrı" olarak sıraladı.

Çocukların büyüme döneminde en sık karşılaştıkları kanser türünün, akut lösemi olduğuna değinen Canpolat, çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 25-30'unu oluşturan akut löseminin 2 ile 5 yaş arasında ortaya çıktığını kaydetti.

Prof. Dr. Canpolat, büyüme döneminde löseminin dışında en sık merkezi siniri sistemi tümörlerine rastlandığını, daha sonra sırasıyla böbrek üstü bezi tümörü olan nöroblastom böbrek tümörü olan Wilms tümörü, yumuşak doku kanserleri ve Hodgkin dışı lenfomaların yer aldığını anlattı.

Çocukluk çağı kanserleri belirtilerinin, çoğu zaman bu dönemde yaşanan ve normal olarak kabul edilen diğer çocukluk hastalıklarıyla büyük benzerlik gösterdiğine dikkati çeken Canpolat, çocuğu düzenli olarak kontrol eden doktorun alandaki deneyiminin önem taşıdığını vurguladı. - İstanbul

YORUMLAR
500
Maymun çiçeği virüsü nedir, bulaşıcı mı? Maymun çiçeği virüsü öldürür mü? Maymun çiçeği virüsü belirtileri! Maymun çiçeği virüsü nedir, bulaşıcı mı? Maymun çiçeği virüsü öldürür mü? Maymun çiçeği virüsü belirtileri! 8 yıldır kanserle mücadele eden ünlü sunucu Deborah James yaşamını yitirdi 8 yıldır kanserle mücadele eden ünlü sunucu Deborah James yaşamını yitirdi Kanserle mücadele eden akademisyen yazdığı kitaplarla yaşama tutunuyor Kanserle mücadele eden akademisyen yazdığı kitaplarla yaşama tutunuyor
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Kanser Belirtileri Çocukluk Hastalıklarıyla Benzerlik Gösteriyor' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement