Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Kesiştiği Hassas Noktalar - Son Dakika

Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Kesiştiği Hassas Noktalar

03.11.2017 11:05
Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Kesiştiği Hassas Noktalar, System.String[]

Fitoterapi ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, telomerleri korumanın ve uzun yaşamanın 5 sağlıklı yolunu açıkladı.

Peki telomerleri korumanın ve uzun yaşamanın daha sağlıklı yolları neler? Bunları aşağıda sıralıyorum:

- Stres kontrolü ile stres azaltılmalı, çocukluk mutlu yaşanmalıdır. Çalışmalara göre çocuğu hasta olan annelerin telomerleri, çocuğu sağlıklı olan annelere göre 10 yıl daha kısa bulunmuştur. Ayrıca stresli ortamda yetişen çocukların telomerleri, daha mutlu ortamda yetişen çocuklarınkinden % 40 daha kısadır. Sınav stresinin telomerleri olumsuz etkileyebileceğini düşünebiliriz.

- Düzenli egzersiz yapılması: egzersiz için hiçbir yaş geç değildir. Hangi yaşta başlanırsa başlansın egzersiz telomerlerin uzunluğunu arttırıyor.

- Antioksidan ve vitamin zengini gıdaları sofranızda bulundurun: doğal gıdanın yerini hiçbir destek veya takviye alamaz. Hücre hasarını azaltan yaban mersini, ahududu, portakal, enginar, biber, lahana, ıspanak, brokoli, tatlı patates ve tatlı bademi düzenli tüketin.

- Dua ve ibadet ile inancınızı kuvvetlendirin: meme kanseri tedavi olan kadınlarda meditasyon veya dua stresi azaltırken telomerlerin kısalmasını engellemektedir.

- Vegan diyeti, aerobik egzersiz ve stresin azaltılması ile telomerleri koruyan telomeraz aktivitesi 3 ayda artmaktadır.

Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Kesiştiği Hassas Noktalar

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Sağlık Kanser ve Ölümsüzlük Kavramlarının Kesiştiği Hassas Noktalar - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dünya'ya düşecek dev roketle ilgili keyifleri kaçıracak harita! İstanbul ve Ankara da risk altında Dünya'ya düşecek dev roketle ilgili keyifleri kaçıracak harita! İstanbul ve Ankara da risk altında Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: İstanbul'dan gidenlerin döneceği 18 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerinde tedbirli olmalıyız Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: İstanbul'dan gidenlerin döneceği 18 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerinde tedbirli olmalıyız Köye düşen yıldırım, 6 kardeşe ait 6 evi de kül etti Köye düşen yıldırım, 6 kardeşe ait 6 evi de kül etti Mehmet Günsür '20 yaş' akımına katıldı, Cem Yılmaz yaptığı yorumla kırdı geçirdi Mehmet Günsür '20 yaş' akımına katıldı, Cem Yılmaz yaptığı yorumla kırdı geçirdi Tekneyle denize açılıp çıplak poz veren turist kadınlar gözaltına alındı Tekneyle denize açılıp çıplak poz veren turist kadınlar gözaltına alındı MHP ile yaşanan gerginlik sonrası Habertürk'te peş peşe ayrılıklar MHP ile yaşanan gerginlik sonrası Habertürk'te peş peşe ayrılıklar Kalben'in kendisine Kalben'in kendisine "Zayıflasan keşke" diyen takipçisine verdiği yanıt paylaşım rekoru kırıyor Fiyatlar alıp başını gitti! Arsa ve arazi sahiplerine müjde Fiyatlar alıp başını gitti! Arsa ve arazi sahiplerine müjde
Advertisement