"Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var" paneli - Son Dakika

"Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var" paneli

04.12.2019 19:00

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal, "Türkiye'de neden ilaç geliştiremediğimize dahil defalarca sunumlar dinledim, yüzün üzerindedir.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal, " Türkiye'de neden ilaç geliştiremediğimize dahil defalarca sunumlar dinledim, yüzün üzerindedir. İki tabumuz var, çok inandığımız, milletçe benimsediğimiz." dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nin sosyal, beşeri ve fen bilimlerini kapsayan ve 4 yıldır "Açık Dersler" adı altında düzenlediği seminer dizisi, Tekfen Holding desteğiyle Anadolu'ya taşınarak Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlendi.

Prof. Dr. Rana Sanyal, kentte ikincisi tertiplenen "Açık Dersler"de "Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var?" konusunu ele aldı.

Kanser ilacının geliştirilebilmesi için yapılan bilimsel çalışmaları aşamalar halinde anlatan Sanyal, elde edilen ilacın önce hayvanlarda denendiğini daha sonra ise insanlarda denendiğini kaydetti.

Sanyal, üretilen ilacın ilgili kurum tarafından onaylanmasının ardından eczanelerde satılmaya başlandığını belirtti.

Türkiye'de ilaç geliştirilememesinin nedenleri konusunu geçmişte çok dinlediğini hatırlatan Sanyal, "Türkiye'de neden ilaç geliştiremediğimize dahil defalarca sunumlar dinledim, yüzün üzerindedir. İki tabumuz var, çok inandığımız, milletçe benimsediğimiz. Bunlardan biri diyor ki 'bu ilaç keşfi 10-15 sürer, o kadar çok uzun. Bizim vaktimiz yok öyle şeylere. Bir de bu iş çok pahalı'. İkinci çok inandığımız şey 'biz yeni bir ilaç geliştiremeyiz, çok uzun bu ya bir muadil ilaç geliştireceğiz, jenerik yapacağız yahut biz eş değer bir ürün yapabiliriz. Bunları yapabilmek içinde bizim finansal tek modelimiz bizim devletin alım garantisidir. SGK parasını öder, biz de o ilacı üretiriz.' Böyle bir iki tane çok ciddi inandığımız tabumuz var." ifadelerini kullandı.

Sanyal, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

 Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var paneli
 Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var paneli
 Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var paneli
 Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var paneli

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Kanserle Mücadelede Elimizde Neler Var' paneli - Son Dakika


Son Dakika

Cenk Tosun'dan transfer açıklaması: Everton'dan ayrılmayı düşünmüyorum Birleşik Arap Emirlikleri'nde 144 katlı gökdelen patlayıcılarla yıkıldı Aydın semalarında esrarengiz cisim! İki gündür mahalleli korku içinde Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı Dünyanın en zengin 10 kişisinden 7'si teknoloji işi yapıyor Şeyma Subaşı ile ayrılan Guido Senia, eski sevgilisine geri döndü ABD'de başkan seçilen Joe Biden Beyaz Saray'a "first kedi" getirecek FETÖ'nün sözde imamının evindeki taburenin altından 40 bin dolar çıktı