Kar Körlüğüne Dikkat - Son Dakika

Kar Körlüğüne Dikkat

19.01.2012 17:21
Kar Körlüğüne Dikkat, System.String[]

Karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmanın ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın kar körlüğüne neden olabileceği bildirildi.

Karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmanın ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmanın kar körlüğüne neden olabileceği bildirildi.

Dünyagöz İzmit Hastanesi'nden Dr. Yusuf Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, saflığın ve masumiyetin simgesi haline gelen karın gözler için bir tehlike oluşturabileceğine dikkati çekti.

Kar körlüğünün, güneşten gelen ultraviyole ışınların kar ya da buzla kaplı alanlarda yansıyarak cilt yanığı gibi gözün kornea tabakasında çatlamalar sonucu oluştuğunu belirten Yıldırım, gözde güneşle temastan 6 ile 12 saat sonra kum tanesi varmış gibi batmalar olduğunu bildirdi.

Ağrı, ışığa karşı aşırı derecede hassaslaşma ve gözlerden sürekli yaş gelmesinin diğer belirtiler olduğunu vurgulayan Yıldırım, açıklamada şu bilgileri verdi:

"Karlı havalarda güneş gözlüğü takmadan dışarıya çıkmak ve koruyucu gözlük olmadan kar sporları yapmak kar körlüğüne davetiye çıkarıyor. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gözde yarattığı ağrılar, rahatsız edici boyutlara ulaşır. Öncelikle gözün, mümkünse, tuzlu suyla yıkanması ve yoğun göz yaşı tedavisi gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır.

Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlem, yüzde yüz ultraviyole koruyucu özellikli güneş gözlükleri kullanmaktır. Işık yansımasına çıplak gözle bakılmamalı, gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca etrafta bulunan koyu renklere bakılmalı. Ayrıca göz kuruluğu olduğu bilinen kişilerin soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gereklidir."

- KOCAELİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kar Körlüğüne Dikkat - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Büyükçekmece'de düşen uçağı gören görgü tanığı: Manevra yapmasaydı TEM'e düşecekti ÇAYKUR artık çöpünü de ekonomiye kazandıracak Aytemiz Alanyaspor, gösterdiği performansla Süper Lig'i kasıp kavuruyor Bakan Selçuk, "Maske kalksın" mesajlarına tepki gösterdi: Bu artık bir rica değil "Azeri askerleri öldürdük" haberini Serdar Ortaç fotoğrafıyla servis ettiler Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi ABD seçimleri öncesi Trump'ın avukatının otel odasında çekilen görüntüleri deprem etkisi yarattı