"Kara ölüm" lakaplı baykuş, 150 yıl sonra ilk kez görüntülendi - Son Dakika

"Kara ölüm" lakaplı baykuş, 150 yıl sonra ilk kez görüntülendi

25.10.2021 18:55
"Kara ölüm" lakaplı baykuş, 150 yıl sonra ilk kez görüntülendi

1870'lerden bu yana görülmeyen "kara ölüm" lakaplı Kartal Baykuşu, 150 yıl aradan sonra ilk defa bir ormanda ağaçların arasında görüldü. Ekologlar, nesli tükenmekte olan hayvanın görülmesini "sansasyonel" olarak yorumladı.

Uğursuzluk getirdiğine inanılan baykuşlar, insanlığı bir hayli ilgisini çekiyor. Baykuş türlerinin en asillerinden biri olarak gösterilen "ölüm" lakaplı Kartal Baykuşu da 1870 yıllardan sonra ilk kez görüntülendi. Ekologlar, bu keşfi "sansayonel" olarak nitelendirdi.

150 YILDIR GİZLİ YAŞIYOR

Afrika'daki yağmur ormanlarında 150 yıldır neredeyse hiç görülmeyen dev baykuş, Gana'da çalışan Britanyalı bilim insanları tarafından vahşi doğada ilk kez fotoğraflandı.

NESLİ TÜKENME ALTINDA

Shelley'nin Kartal Baykuşu 16 Ekim'de görülünce ekologlar bunu "sansasyonel bir keşif" ifadesiyle övdü. Sadece birkaç bin üyesinin var olduğu düşünülen bu tür, resmen soyu tükenme tehlikesi altında olarak sınıflandırılıyor. Kuşun fotoğrafını Imperial College London'daki Yaşam Bilimleri Bölümü'nden Dr. Joseph Tobias ve Somersetli ekolog Dr. Robert Williams çekti.

1870'LERDEN BERİ GÖRÜLMEDİ

İkili, 1870'lerden bu yana görüldüğü hiç teyit edilmemiş baykuşu önceki haftalarda gündüz tünediği esnada fark etti. Kuşu yalnızca 15 saniye kadar görmelerine rağmen ayırt edici siyah gözlerini, sarı gagasını ve devasa boyutunu belgeleyerek onu tanımlamaya yetecek sayıda fotoğraf çekmeyi başardılar.

"DÜRBÜNLERİMİZİ KALDIRINCA AĞZIMIZ AÇIK KALDI"

Dr. Tobias, "O kadar büyüktü ki ilk başta kartal olduğunu düşündük" dedi. Şansımıza alçak bir dala tünedi ve dürbünlerimizi kaldırınca ağzımız açık kaldı. Afrika'nın yağmur ormanlarında bu kadar büyük başka bir baykuş yok. Baykuş ilk olarak 1872'de Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde yer alan kuş koleksiyonunun küratörü Richard Bowdler Sharpe'ın Gana'daki bir avcıdan örnek edinmesiyle tanımlanmıştı.

Lakabı 'kara ölüm' olan devasa baykuş, 150 yıl aradan sonra ilk kez ağaçların arasında görüldü
 Kara ölüm lakaplı baykuş, 150 yıl sonra ilk kez görüntülendi

Son Dakika Yaşam 'Kara ölüm' lakaplı baykuş, 150 yıl sonra ilk kez görüntülendi - Son Dakika


YORUMLAR (1)
500

Son Dakika

Tartıştığı babasını tabancayla vuran genç ifade verdi: Kendimi korumam gerekiyordu 21:44 Tartıştığı babasını tabancayla vuran genç ifade verdi: Kendimi korumam gerekiyordu
Elon Musk kanıt göstererek açıkladı: Bilgisayar oyununun içindeyiz 18:17 Elon Musk kanıt göstererek açıkladı: Bilgisayar oyununun içindeyiz Mağdur kadının sözleri herkesi şaşkına çevirdi: Param gitseydi de Cüneyt gitmeseydi 16:44 Mağdur kadının sözleri herkesi şaşkına çevirdi: Param gitseydi de Cüneyt gitmeseydi 23 yaşındaki oyuncu Nilsu Berfin Aktaş'ın gizlice evlendiği ortaya çıktı 15:58 23 yaşındaki oyuncu Nilsu Berfin Aktaş'ın gizlice evlendiği ortaya çıktı Son dakika: Zincir marketlerin zam talebi reddedildi! Plastik poşetler 2022'de de 25 kuruştan satılacak! 15:23 Son dakika: Zincir marketlerin zam talebi reddedildi! Plastik poşetler 2022'de de 25 kuruştan satılacak! Tiryakilere kötü haber! Sigaraya 2 TL zam geldi, yeni fiyatlar yarından itibaren geçerli 14:19 Tiryakilere kötü haber! Sigaraya 2 TL zam geldi, yeni fiyatlar yarından itibaren geçerli Merkez Bankası ne kadar dolar sattı? 12:58 Merkez Bankası ne kadar dolar sattı? İntihar eden gencin görüntüsü infial yarattı 12:03 İntihar eden gencin görüntüsü infial yarattı
Advertisement