Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karabağlar Belediyesi, Madımak Katliamı'nı Anma Programı Düzenledi - Son Dakika

Karabağlar Belediyesi, Madımak Katliamı'nı Anma Programı Düzenledi

Karabağlar Belediyesi, Sivas Madımak Oteli'nde 30 yıl önce yakılarak katledilen aydınlar için anma programı düzenledi. Programa Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, katliamdan sağ kurtulan Hidayet Karakuş ve diğer birçok katılımcı yer aldı. Başkan Selvitopu, konuşmasında acının hala yürekleri yaktığını belirterek, katliamı kınadı ve katledilen aydınların her yıl anılacağını vurguladı. Hidayet Karakuş ise katliam sırasında yaşadıklarını anlattı ve saldırının Türkiye'yi karanlığa gömmek amacı taşıdığını ifade etti. Programda ayrıca Karakuş'a 'Doğa Dostu Sertifika' verildi ve katılımcılar anıta kırmızı karanfiller bıraktı.

Karabağlar Belediyesi, Madımak Katliamı\'nı Anma Programı Düzenledi
04.07.2023 - 13:32,

Karabağlar Belediyesi, Sivas Madımak Oteli'nde 30 yıl önce yakılarak katledilen aydınlar için anma programı düzenledi.

Uzundere Rekreasyon Alanı'ndaki Madımak ve Pir Sultan Abdal Anıtı önünde düzenlenen programa, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, katliamdan sağ kurtulan Yazar Şair ve Eğitimci Hidayet Karakuş, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Selvitopu programda yaptığı konuşmada, 30 yıl önceki acının yürekleri yakmaya devam ettiğini vurguladı. Dönemin Sivas Valisi'nin daveti üzerine orada bulunan aydınların toplumu geleceğe taşımaktan başka amaçları olmadığını belirten Başkan Selvitopu, "Ancak birileri düğmeye basarak onları katletti. Olaylar asla tesadüfi değildi. Yakanları şiddetle kınıyoruz. Katledilen 33 kültür insanımızın anısı her 2 Temmuz'da yaşatılacak ve onlar asla unutulmayacak" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde benzer kara olayların farklı şehirlerde de yaşandığını hatırlatan Başkan Selvitopu, "Ülkemizin güzel insanları demokrasi mücadelesiyle bunlara mutlaka son verecektir. 33 insanımızı rahmet ve minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum. Onlar kitaplarıyla, şiirleriyle, türküleriyle aramızda yaşamaya devam edecekler" diye konuştu.

Yazar Şair ve Eğitimci Hidayet Karakuş da Madımak Katliamı sırasında yaşadıklarını, 1 gün öncesinden başlayarak en ince ayrıntısına kadar anlattı. Saldırının Türkiye Cumhuriyeti'ni Ortadoğu karanlığıyla  boğma amacı taşıdığını vurgulayan Karakuş, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Programda Başkan Selvitopu Karakuş'a 'Doğa Dostu Sertifika' vererek teşekkür etti.

Katılımcılar daha sonra anıta kırmızı karanfiller bıraktılar.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Karabağlar Belediyesi, Madımak Katliamı'nı Anma Programı Düzenledi - Son Dakika


Advertisement