Karabük Bakan Yıldırım Demiryolu Ağımızın Yüzde 85'ini Yeniledik - Son Dakika
Güncel

Karabük Bakan Yıldırım Demiryolu Ağımızın Yüzde 85'ini Yeniledik

Karabük Bakan Yıldırım Demiryolu Ağımızın Yüzde 85\'ini Yeniledik

Bakan Yıldırım Demiryolu ağımızın yüzde 85'ini yeniledikUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 12 bin kilometreye yakın demiryolu ağımızın yüzde 85'e yakınını tamamen yeniledik dedi.

26.04.2016 18:41

Bakan Yıldırım Demiryolu ağımızın yüzde 85'ini yeniledik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 12 bin kilometreye yakın demiryolu ağımızın yüzde 85'e yakınını tamamen yeniledik dedi.

Bakan Binali Yıldırım, Irmak-Karabük- Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi kapsamında yenilenen Karabük-Zonguldak demiryolu hattı açılış törenine katıldı. Tören öncesi Vali Orhan Alimoğlu'nu ziyaret eden Bakan Yıldırım, Zonguldak-Karabük arasındaki demiryolu hattına 1936'dan bu yana el atılmadığını söyledi. Yıldırım, Amacımız, demiryolu hattının yeniden alt yapısıyla, üst yapısıyla yapılması ve demiryolundaki bu seyahatin artık eziyet olmaktan bir eğlenceye dönüşmesini sağlamaktır. Zonguldak ve Karabük arasındaki bir çok yerleşim yerini ilgilendiren bir hat. Toplam proje bedeli 700 milyon lira. Bunun 600 milyon lirasına yakınını AB, 100 milyon lira civarındakini de kendi bütçemizden olmak üzere projeyi gerçekleştiriyoruz dedi.

'DEMİRYOLU AĞIMIZI YENİLEDİK'

Bakan Yıldırım, demir yollarında yaptıkları hamlenin Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün demiryolları konusunda başlattığı seferberlikten sonraki en büyük çalışma olduğunu söyledi. Bakan Yıldırım şöyle dedi

Atatürk Cumhuriyet'in ilk 10 yılında demiryolu seferberliği başlatmıştır. Hatta bu 10'uncu Yıl Marşı'na da konu olmuştur. Ancak şu anda bizim yaptığımız aradan geçen 50-60 yıllık ihmalin telafisidir. 12 bin kilometreye yakın demiryolu ağımızın yüzde 85'e yakınını tamamen yeniledik. Öyle hatlar vardı ki 100 yıldır el atılmamış. Öyle örnek vermek gerekirse tren hareket ediyor, raylar da hareket ediyor. O bağlantılar laçkalaşmış. Buradaki hat da tamamen yenilendi. Sinyalli hale getirildi. Burada taşınan yük kapasitesi yüzde 50 arttı. Bugüne kadar Kardemir'den 46 bin ton ray aldık. Karabük sadece demiryolu yapmıyor. Türkiye demiryolunun yenilenmesine öncülük yapan bir şehrimiz. Bu önemli bir gurur vesilesidir. Bunları ya İtalya ya Finlandiya'dan yalvar yakar alıyorduk. Şimdi kimseye minnet etmiyoruz.

'DIŞARIYA RAY SATIYORUZ'

Karabük'ün markası olan Kardemir'i yaşatmak ve Türkiye'nin kalkınmasına katkı sağlaması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade Bakan Yıldırım, Artık dışarıya da ray yapıp satıyoruz. İran ile takas esasına göre bir sözleşme imzaladık. İran'dan Tüpraş petrol alacak, buna karşılık da Karabük 80 milyon euro tutarında ray verecektir. Bu Karabük'ün bir yıllık işinin garantiye alınması demektir. Hem Karabük hem de ülkemiz için anlamlı ve önem arz ediyor diye konuştu.

KARABÜK-ZONGULDAK DEMİRYOLU HATTI AÇILDI

Bakan Yıldırım, Valilik ziyaretinin ardından Karabük Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediyenin önünde bando takımının eşliğinde Belediye Başkanı MHP'li Rafet Vergili tarafından karşılanan Yıldırım, daha sonra Karabük İstasyon Gar Müdürlüğü'ndeki törene katıldı. Tören sırasında sağanak yağmur ile birlikte etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle kürsünün bulunduğu stanttaki dev afiş yırtıldı. Görevliler standı tutarak yıkılmaması için uğraştı. Vatandaşlar da bulundukları çadırın altında zor anlar yaşadı. Bazıları tören alanını terk etmek zorunda kaldı. Protokolün bulunduğu çadırdan konuşmak durumunda kalan Yıldırım, Karabük- Zonguldak demiryolu hattı yenilenerek tekrar hizmete alındı. Bu yolda seyahat eden vatandaşlarımıza cenabı mevlam kazasız, belasız yolculuklar nasip eylesin. AB'ye teşekkür ediyoruz. AB bu projenin gerçekleştirilmesi için anlamlı bir destek verdi. Yaklaşık 550 milyon avro civarında bir destek verdi dedi.

Bakan Yıldırım, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve diğer protokol üyeleriyle birlikte kurdeleyi keserek hattın açılışını yaptı. Bakan Yıldırım, daha sonra yolcu treninin hareket etmesi komutunu verdi. Bakan Yıldırım, yolcu treninin arkasından başka bir trenle Zonguldak'a hareket etti.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Karabük Bakan Yıldırım Demiryolu Ağımızın Yüzde 85'ini Yeniledik - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement