Karaca Yavrusuna Muhtar Sahip Çıktı - Son Dakika

Karaca Yavrusuna Muhtar Sahip Çıktı

04.06.2017 19:16
Karaca Yavrusuna Muhtar Sahip Çıktı, System.String[]

Ordu'da, annesi tarafından terk edilen karaca yavrusu bulan muhtar Medet Sipahi, yavruyu besledikten sonra yetkililere teslim etti.

Ordu'da, annesi tarafından terk edilen karaca yavrusu bulan muhtar Medet Sipahi, yavruyu besledikten sonra yetkililere teslim etti.

Alınan bilgiye göre, Gülyalı ilçesi Hoşköy Mahallesi Muhtarı Sipahi, bir fındık bahçesinde gördüğü karaca yavrusunun annesinin gelmesini bekledi. Yaklaşık 3 saat bekleyen Sipahi, daha sonra karaca yavrusunu evine götürerek sütle besledi.

Sipahi, karaca yavrusunu Ulubey ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı bakım merkezindeki görevlilere teslim etti.

Muhtar Sipahi, karaca yavrusunu fındıklıktaki otun içerisinde fark ettiğini belirterek, "Annesi gelmeyince yavru karacaya yaban hayvanları zarar vermesin diye eve getirdim. Karnını doyurduktan sonra yetkililere teslim ettim." dedi.

"Müdahalede bulunulmamalı"

Öte yandan Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Ali Hıdır, vatandaşları uyardı.

Son zamanlarda karaca yavrularıyla ilgili kuruma yoğun ihbarların geldiğini söyleyen Hıdır, şunları kaydetti:

"Karacalar kendi doğal ortamları haricinde insan yerleşimi ve insana karşı oldukça duyarlı ve hassas hayvanlar olup, doğal yaşamlarına müdahale sonucunda olumsuz etkilenmekte ve yavrularını dahi bırakarak uzaklaşmaktadırlar. Bu nedenle sahipsiz zannedilen yavru karacaların sahiplenilmemesi ve müdahalede bulunulmaması gerekmektedir.

Bazı anne karacalar ise ikiz yavru doğurmakta ve bir yavrusunu bakmakta zorlandığı için terk edebilmektedir. Bu gibi durumların arazi şartlarında anlaşılabilmesi için bir süre gözlem altında tutularak annesinin gelip almasının beklenmesi gerekmektedir. Ordu halkından isteğimiz ormanda ya da arazide sahipsiz zannedilen yavru karacaları sahiplenmemeleri ve yaralı karaca gördüklerinde Ordu Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğüne haber vermeleridir. Köylerdeki köpeklerin ise yavrusunu büyüten karaca ve yavrularına saldırmasını önlemek için tedbir alınmalıdır."

Karaca Yavrusuna Muhtar Sahip Çıktı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Karaca Yavrusuna Muhtar Sahip Çıktı - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu 00:18 Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı 23:25 Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti 23:03 Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti
12 yıl sonra konser verecek olan İbrahim Tatlıses, dekor için 1,5 milyon TL harcadı 22:24 12 yıl sonra konser verecek olan İbrahim Tatlıses, dekor için 1,5 milyon TL harcadı Selçuk Yöntem izinsiz kullanılan 19:15 Selçuk Yöntem izinsiz kullanılan "tost fotoğrafı" davasını kazandı Danla Bilic'in sevgilisinin mesleği şaşırttı! Kendi alanının 18:53 Danla Bilic'in sevgilisinin mesleği şaşırttı! Kendi alanının "İmparatoru" deniliyor
Ameliyat için hastasından 15 bin TL bıçak parası isteyen profesör iddiaları reddetti 17:17 Ameliyat için hastasından 15 bin TL bıçak parası isteyen profesör iddiaları reddetti Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi 15:23 Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi
Advertisement