Karadeniz'de Kalkan Balığı Bereketi - Son Dakika

Karadeniz'de Kalkan Balığı Bereketi

03.04.2017 14:26
Karadeniz'de Kalkan Balığı Bereketi

Karadeniz'in Sinop açıklarında denize açılan balıkçıların yüzü bol miktarda avladıkları kalkan balığıyla güldü.

Karadeniz'in Sinop açıklarında denize açılan balıkçıların yüzü bol miktarda avladıkları kalkan balığıyla güldü.

Sinop- Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık dört yıl önce hayata geçirilen koruma alanları sayesinde kalkan balığı avcılığında artış yaşandığını söyledi.

Koruma alanlarının, dip balıkları diye tabir edilen kalkan, mezgit ve barbunya gibi balık türleri için getirildiğini hatırlatan Bayrak, söz konusu uygulamanın meyvelerini her geçen yıl daha fazla şekilde almaya başladıklarını vurguladı.

Bayrak, ortalama ağırlıkları 4 kilogram olan kalkanların kilogramı 60 ile 90 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunulduğunu belirterek, "Toplam yaklaşık 80 kilogram ağırlığında kalkan avcılığı yapıldı. Fiyatları geçtiğimiz günlere oranla uygun olunca da gerek vatandaşlar gerekse büyük restoranlar ilgi gösterdi. Fazla avcılığı yapılamadığı için kısa sürede tüketilen bir balık türü. Bölgemizde kalkan sezonu yeni başladı sayılır. İnşallah böyle devam eder." diye konuştu.

Bayrak, diğer balık türlerinde ise sezonun bitmesine kısa bir süre kala düşüş yaşandığını kaydetti.

Kastamonu'da uyuşturucu ile yakalanan 2 kişi gözaltına alındı Kastamonu'da uyuşturucu ile yakalanan 2 kişi gözaltına alındı D100'deki kazada tır şoförü camdan atladı D100'deki kazada tır şoförü camdan atladı Kastamonu'da üzerine mermer kütlesi düşen işçi hayatını kaybetti Kastamonu'da üzerine mermer kütlesi düşen işçi hayatını kaybetti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Karadeniz'de Kalkan Balığı Bereketi - Son Dakika


Advertisement