Karadeniz'de Kültür Sanat - Son Dakika

Karadeniz'de Kültür Sanat

12.01.2012 09:00
Karadeniz'de Kültür Sanat, System.String[]

Samsun Devlet Opera ve Balesi, bu hafta, "Don Kişot" adlı baleyi seyirciyle tekrar buluşturacak, Samsun Devlet Tiyatrosu'nda ise, "Barış" isimli oyun sahnelenecek.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, bu hafta, "Don Kişot" adlı baleyi seyirciyle tekrar buluşturacak, Samsun Devlet Tiyatrosu'nda ise, "Barış" isimli oyun sahnelenecek.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, bu akşam saat 20.00'da, babası Lorenzo tarafından istemediği bir erkekle evlendirilmeye çalışılan Kitri ve sevgilisi Basil ile onlara yardım eden Don Kişot'un hikayesinin anlatıldığı "Don Kişot" balesini sanatseverlerle yeniden buluşturacak. Orkestra şefliğini Bujor Hoinic ve Tolga Taviş'in yaptığı eserin dekor tasarımı Gülden Sayıl imzası taşıyor. Nugzar Magalasvili ve Medeia Magalasvili tarafından sahneye koyulan ve koreografisi klasik balenin babası sayılan ünlü koreograf Marius Petipa'ya ve Alexander Gorsky'e ait olan eser, Petipa ve Gorsky tarafından 1869 yılında gerçekleştirilen ilk koreografisine sadık kalınarak sahneleniyor.

Turne sahnesi olarak hizmet veren Samsun Devlet Tiyatrosu'nda ise, Ankara Devlet Tiyatrosu'nca hazırlanan "Barış" isimli oyun sahnelenecek.

Günümüzden 2 bin 400 yıl öncesinde geçen oyunda, yeryüzündeki savaş ve yıkılmalara artık katlanamayan bir köylünün gökler katına çıkarak Baştanrı'dan hesap sormak istemesi ve bütün insanlığı yardıma çağırması işleniyor. Aristophanes'in yazdığı oyunu Yücel Erten, Türkçe'ye çevirdi ve sahneye koydu.

Samsun Gazi Sahnesi'nde bugün ve yarın saat 20.00'da Samsun Seyir Tiyatrosu'nca hazırlanan "Vay Başımıza Gelenler" adlı oyun seyirciyle buluşmaya devam edecek. Müziklerinin Sertaç Batkın'ın yaptığı, Öner Yıldırım'ın sahneye koyduğu oyunda, günlük hayatımızdaki ilginç olaylar komik bir dille anlatılıyor.

Bununla birlikte Gazi Sahnesi'nde 24 Ocak Salı günü, saat 20.00'da Düşevi Oyuncuları'nın hazırladığı "Süreyya" isimli oyun tekrar sahnelenecek. Can Kibiroğlu'nun yazdığı, Cem Kaynar'ın sahneye koyduğu oyunda, hayatının sonuna gelmiş bir kadının yarım bıraktığı birçok şeyi ölmeden önce tamamlama çabası anlatılıyor.

-Ordu-

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBKT), yarın akşam ve 24 Ocak Salı günü saat 20.00'da, sevdası için savaş veren halk kahramanı Hekimoğlu'nun hikayesinin anlatıldığı "Hekimoğlu" isimli oyunu sahnelemeye devam edecek.

- ORDU

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Karadeniz'de Kültür Sanat - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: Manavgat yangınlarıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı 19:47 Son Dakika: Manavgat yangınlarıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı Mısır Futbol Federasyonu eski başkan yardımcısı Ahmet Schubert: G.Saray, Dieng'i almak üzere 19:18 Mısır Futbol Federasyonu eski başkan yardımcısı Ahmet Schubert: G.Saray, Dieng'i almak üzere Türkiye'deki orman yangınları yedinci günde sürüyor! İşte il il son durum 18:49 Türkiye'deki orman yangınları yedinci günde sürüyor! İşte il il son durum
Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi 18:11 Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Fransa ve Yunanistan yardım taleplerini geri çekti 17:25 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Fransa ve Yunanistan yardım taleplerini geri çekti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'nin yangınla mücadelesine destek veren 7 ülke liderine teşekkür 16:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'nin yangınla mücadelesine destek veren 7 ülke liderine teşekkür
THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar 15:37 THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar 15:16 "Yeşil altın" olarak bilinen bamya, kilosu 30 liradan tezgahlara indi
Advertisement