Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Gürsoy Açıklaması - Son Dakika

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Gürsoy Açıklaması

9 yıl önce

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kargaşa ve istikrarsızlık ortamına rağmen 2011 yılı fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır" dedi.

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Gürsoy Açıklaması, System.String[]

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kargaşa ve istikrarsızlık ortamına rağmen 2011 yılı fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır" dedi.


Gürsoy, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2011 yılı fındık ihracatından onur ve mutluluk duydukları belirtti.


İhracat rakamlarındaki artışın sevindirici olmasının yanında Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerde fındık üretimi yapılmasının uzun vadede Türkiye'nin pazar payı için önemli bir tehdit unsuru oluşturduğuna işaret eden Gürsoy şunları kaydetti:


"Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kargaşa ve istikrarsızlık ortamına rağmen 2011 yılı fındık ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmıştır. İçinde bulunduğumuz 2011-2012 sezonunda arzın düşük olması sonucunda, tamamen arz talep kuralları çerçevesinde teşekkül eden yüksek fiyatların üreticilerimizi tatmin edici seviyelerde gerçekleşmesi de ayrı bir sevindirici durumdur. 2010 yılı ihracatına göre, miktarda yüzde 3,38'ye tekabül eden 8 bin 539 ton iç azalış gözlense de değerde yüzde 13,88'e tekabül eden 214 milyon 376 bin 605 dolar artış yaşanmıştır. Ancak her ne kadar ihracattaki miktarsal bazlı bu azalma önemsenmese de bu durum ileriye dönük riskler taşımaktadır. Özellikle sektöre badem kullanımı hakim olmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra maliyetleri bizden çok daha düşük olan Azerbaycan ve Gürcistan'da ki fındık üretiminin uzun vadede Türkiye'nin pazar payı için önemli bir tehdit unsuru oluşturmaktadır."


-"Fındık üretim maliyetleri azaltılmalıdır"


Gürsoy Türkiye'de fındık üretim maliyetlerinin azaltılması konusunda mutlaka çalışmalar yapılması gerektiğini de vurgulayarak, "Üretim bölgelerindeki arazi bölünmeleri, nüfus göçü, yaşlanan ve yenilenmeyen bahçelerdeki verimin giderek düşmesi ve toplama maliyetlerindeki artışlar maliyet baskısına neden olarak fiyatları yükseltmektedir. Fiyat artışlarının ana kaynağı tarımsal altyapıdan kaynaklanmaktadır. Bunun çözümü noktasında sektördeki tüm paydaşlara önemli görevler düşmektedir. Ayrıca fındık ihracatının artırılması için risk alarak büyük yatırımlar yapan ve bugün bunun meyvelerini almaya başlayan tüccar, imalatçı ve sanayici tüm fındık ihracatçılarına teşekkür ediyoruz" dedi.


- ORDU

Haber Yayın Tarihi: 05.01.2012 02:20 Kaynak: AASon Dakika

Koronavirüs için umut olan Türk profesör İbrahim Benter çalışmalarını anlattı: Zararı önleyeceğiz
Küfürlü mesaj tartışması sokak ortasında cinayetle bitti Son dakika: İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Türkiye'de de hissedildi