Karadeniz Komisyon Başkanlığı Türkiye'nin - Son Dakika

Karadeniz Komisyon Başkanlığı Türkiye'nin

26.11.2012 11:20
Karadeniz Komisyon Başkanlığı Türkiye'nin, System.String[]

Karadeniz'e kıyısı olan altı ülkenin oluşturduğu Karadeniz Komisyonu'nun başkanlığını bir yıllığına Türkiye devraldı.

Karadeniz'e kıyısı olan altı ülkenin oluşturduğu Karadeniz Komisyonu'nun başkanlığını bir yıllığına Türkiye devraldı. Başkanlık görevini Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş yürütecek.

21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz'e kıyısı olan Türkiye, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna'nın imzaladığı Karadeniz'in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi) icra organı olarak görev yapman Karadeniz Komisyonu, 28. Olağan Komisyonerler Toplantısı tüm taraf ülke temsilcilerinin katılımı ile İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda, Komisyon Başkanlığı görevi bir yıllığına Rusya Federasyonu'ndan Türkiye'ye devredildi. Komisyon Başkanlığını Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş devraldı.

Başkanlık görevini devreden Rusya Federasyonu temsilcisi Natalia Tretiakova, Türkiye'ye çalışmalarında başarılar diledi. Türkiye adına görevi devralan Müsteşar Ercan Tıraş yapılan çalışmalar için Rusya Federasyonu temsilcisine teşekkürlerini iletti. Toplantıda Karadeniz'in kirliliğe karşı korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için gereken tedbirler ve işbirliği çalışmaları Karadeniz'e kıyıdaş ülke delegasyonları tarafından ele alındı.

Toplantıda, komisyonun 2012-2013 Bütçesi kabul edilerek, ülkeler tarafından sözleşme kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar değerlendirildi. Deniz çevresinin korunması ile ilgili uluslar arası organizasyon temsilcileri ile istişarelerde bulunan komisyon, Karadeniz, Akdeniz ve Atlantik Alanlarında Deniz Memelilerinin Korunması Anlaşması Daimi Sekreteryası (ACCOBAMS) ile Karadeniz Komisyonu arasında işbirliğinin artırılması için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Karadeniz Komisyon Başkanlığı Türkiye'nin

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Karadeniz Komisyon Başkanlığı Türkiye'nin - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici