Karadenizli Balıkçılar Marmara'da "İstavrit" Peşinde - Son Dakika

Karadenizli Balıkçılar Marmara'da "İstavrit" Peşinde

21.09.2017 11:11
Karadenizli Balıkçılar Marmara'da

"Vira bismillah" diyerek bu ayın başında sezonu açan Karadenizli balıkçılar, Tekirdağ limanından istavrit avına çıkıyor.

MESUT KARADUMAN - "Vira bismillah" diyerek bu ayın başında sezonu açan Karadenizli balıkçılar, Tekirdağ limanından istavrit avına çıkıyor.

Samsun, Ordu, Bartın, Giresun gibi Karadeniz illerinden gelen balıkçılar, rızıklarını Tekirdağ'da arıyor.

Marmara Denizi'nde istavritin bol olması nedeniyle gırgır tekneleriyle Karadeniz illerinden Tekirdağ limanlarına gelen balıkçılar, akının yoğun olduğu bölgelerde avlanmaya çalışıyor.

"Bu sezon istavrit denizde bol"

Tekirdağ Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz ve İstanbul'dan gelen balıkçıların Marmara Denizi'nde istavrit peşinde olduklarını söyledi.

Marmara Denizi'nde bu yıl istavritin bol olması nedeniyle balıkçıların Tekirdağ limanı çevrelerinde avlanmayı tercih ettiğini ifade eden Pehlivanoğlu, "Bu sezon istavrit denizde bol. Şimdilik istavrit ve uskumru ile sezon devam edecek gibi. İlerleyen zamanlarda havanın da soğumasıyla balığın daha da artacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

20 yıldır balıkçılık yapan gemi kaptanı Aziz Kamburoğlu da sezona istavritle başladıklarını ve istavrit bolluğunun devam edeceğini aktardı.

Kamburoğlu, istavrit gece çıktığı için havanın kararmasıyla denize açıldıklarını belirterek, "Hamsi ve palamut geçen yıllara göre az bu yıl. Eylül ayı sıcak olduğu için balıklar tam çıkmadı. Hava kararmaya başlayınca tayfalar toplanıyor ve denize açılıyoruz. Sabaha kadar denizde ağlarımızı atıp avlanıyoruz. Balığın durumuna göre sabaha doğru geri limana dönüyoruz." ifadelerini kullandı.

"İstavrit bitene kadar buradayız"

Ordu'dan gelen balıkçı Cemil Önder ise Marmara'da istavrit bu yıl bol olduğu için Tekirdağ civarında avcılık yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sezonumuz şu anda iyi devam ediyor. Marmara'da istavrit ve uskumru avına devam ediyoruz. Karadeniz'de bu kadar bolluk yok şu anda. Marmara'nın her tarafında istavrit bol olduğu için ağlarımızı Marmara'ya atıyoruz. Akşam saat 7 gibi denize açılıyoruz. Sabah saatlerine doğru limana dönüp balıklarımızı çıkarıyoruz. İstavrit bitene kadar buradayız. Sonra tekrar Karadeniz'e döneğiz."

Tayfalardan Mustafa Yılmaz, Karadeniz'de Marmara Denizi'ndeki kadar istavrit olmadığını ifade etti.

"Vira bismillah" diyerek denize açıldıklarını ve sezonun güzel başladığını aktaran Yılmaz, "Her gün istavrit tutuyoruz. Ağlarımız şimdiye kadar hiç boş çıkmadı. Allah bereket versin denizden hep dolu dönüyoruz. İstavrit sezonu güzel geçiyor. Şimdilik istavrit akşam çıktığı için akşamları açılıyoruz. Gece denize açılınca 3-4 sefer ağ atıyoruz. Sabaha karşı limana geliyoruz. Balığımızı boşalttıktan sonra istirahat ediyoruz." diye konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Karadenizli Balıkçılar Marmara'da 'İstavrit' Peşinde - Son Dakika


Son Dakika

İncirlik'te görevli uzman çavuş evinde ölü bulundu AK Parti kongresinde yumruklu kavga! Polis ekipleri iki grubu zor ayırdı Berdan Mardini, çocuklarıyla verdiği poza gelen yorumlara kızdı: Bırakın bu yobazlıkları Özge Ulusoy, verdiği pozla Victoria Beckham'a meydan okudu: İşine bak kardeşim Aziz Yıldırım'ın korumasının silahından çıkan kurşunla tersane çalışanı öldü Göztepe, milli takımdan mazeret sunmadan geri dönmeyen Poko'yu takımdan gönderdi Son Dakika! Devlet Bahçeli'den Bülent Arınç'a sert tepki: Bu gafil terör propagandasını alenen yapmıştır Ünlü iş adamı şirketi için kiraladığı villayı soydu! Kapı tokmağını bile götürmüş