Karaer; "Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetilmemeli" - Son Dakika

Karaer; "Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetilmemeli"

18.02.2012 09:52
Karaer;

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A.Baki Karaer, Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi kapsamında düşük puan hastanelerde bedelin sağlık personeline ödetildiğini iddia etti.

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi kapsamında düşük puan hastanelerde bedelin sağlık personeline ödetildiğini iddia etti.

Sağlık Bakanlığı'nın 1 Mart 2011 tarihinde yayınladığı Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesiyle, hastanelere hizmet kalite standartlarına göre puan esası getirdiğini ve uygulamanın 2012 yılı Ocak ayı itibariyle başlatıldığını anımsatan Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, "Yönerge ile birlikte kurum performans ve birim performans uygulamaları çerçevesinde düşük puan alan hastanelerde çalışanların döner sermaye gelirleri düşürülmüştür. Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle zaten adaletsiz uygulamalar nedeniyle ciddi şekilde eleştirilen performansa dayalı ek ödeme sistemi, çalışanlar açısından artık, taşınılamaz bir yük haline dönüşmüştür. Performans sistemi iş gücü ve hizmet kalitesini artırmayı hedefleyen bir mekanizma olması gerekirken, ne yazık ki, sağlık çalışanlarının hem ekonomik gücünü, hem de motivasyonunu zayıflatan sorunlu bir yapı haline dönüşmüştür" dedi.

Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesi kapsamında getirilen kurum ve birim performans uygulamalarıyla hastanelerdeki hizmet kalitesi düşüklüğünün bedelinin çalışana ödetilmeye çalışıldığını öne süren Karaer, "Hastane Kalite Standartları hem kurumsal hem de birim düzeyinde uygulanarak ayrı ayrı negatif performans puanları verilmekte, böylece çalışanlar iki kez cezalandırılmaktadır. Ne yazık ki, sağlık çalışanlarına döner sermaye dağıtılırken, ekip anlayışını göz ardı eden idare, kendisine bağlı olmayan sebeplerden dolayı kurumunun veya çalıştığı birimin aldığı düşük puan nedeniyle ekip sorumluluğunu öne sürmekte ve çalışanları ek ödemelerini keserek cezalandırmaktadır. Bu uygulama, performans sisteminin adalet ölçeğinde kalitesizliğinin tescilidir. Sağlık-Sen olarak, Sağlık Bakanlığı'na Ocak ayı itibariyle birçok hastanede döner sermaye gelirlerini düşüren bu adaletsiz uygulamayı sona erdirme çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu. - AYDIN

Karaer; Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetilmemeli

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Karaer; 'Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetilmemeli' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'dan Fatih Terim tweeti: Bizim kırmızı çizgimizdir Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'nun yeni görevi 28 Ekim Çarşamba günü açıklanacak Fatih Terim'in görevine devam etmesinin ardından G.Saray yönetiminden ilk açıklama Erzurum Valisi Okay Memiş: Vaka yükselişini durdurduk Devrilen iş makinesinin altında kalan işçi, feci şekilde can verdi Araç alacaklar dikkat! Faizi sıfırladılar, işte otomobil markalarının kampanyaları Soluk borusuna ekmek kaçan 2 yaşındaki çocuk, 9 günlük yaşam savaşını kaybetti Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu