Karagöz-Hacivat Okulları Gezecek - Son Dakika

Karagöz-Hacivat Okulları Gezecek

06.01.2012 12:00
Karagöz-Hacivat Okulları Gezecek, System.String[]

Suat Veral yönetimindeki Karagöz-Hacivat oyunu bir sezon boyunca Pendik'teki ilköğretim okullarında sahnelenecek.

Pendik Belediyesinin düzenlediği yeni etkinlik, öğrencilere tarihi sanatlarımızdan biri olan Türk gölge uyununu tanıtıyor.

Pendik Belediyesinin için düzenlediği yeni etkinlik, öğrencilere tarihi sanatlarımızdan biri olan Türk gölge uyununu tanıtıyor. İlköğretim okullarında düzenlenmek üzere gölge oyunu ustası Suat Veral yönetimindeki Karagöz- Hacivat oyunu, Abdurrahmangazi ve Şeyhli ilköğretim okullarında gerçekleştirilen ilk gösterilerde öğrencilere hiç yaşamadıkları anlar yaşattı. Biri asabi, diğeri her duyduğunu farklı algılayan iki karakterin birbirleri ile olan tezat ilişkisini ironi ve komedi şeklinde seyirciye aktaran tarihi sanatımız gölge oyununda Karagöz ve Hacivat'ın birbiri ile olan tekerlemeli komik diyalogları, Pendikli öğrencilere ilk oyunda kahkaha dolu anlar yaşattı.

Karagöz ve Hacivat kimdir?

Çoğu öğrencinin ilk defa izlediği gölge oyununda Karagöz, başrolü oynarken karakter itibariyle cesur ve gözü pektir. Bu yüzden birçok kereler başı çeşitli kişilerle derde girer. Sonunda Hacivat'ın yardımı ile kurtulur.. Türkçe'yi ağdalı bir şekilde veya bozarak konuşan taşra tipleri ile alay eder. Perdede halkı temsil eder. Hacivat ise, Karagöz'e göre eğitimli her konuda az da olsa entelektüel bilgisi olan bir kişilik. Herkesin gönlüne göre şerbet vermesini bilir. Konuşmasında Arap ve Fars dilinin gramer dili görülür. Her oyunda Karagöz'den dayak yemesine karşılık yine de arkadaşlıkları ilk günkü gibi devam eder.

Bir yıl boyunca öğrencilerle buluşacak

Suat Veral yönetimindeki Karagöz-Hacivat oyunu bir sezon boyunca Pendik'teki ilköğretim okullarında sahnelenecek. Gölge oyununun bu ay sahne alacağı okullarsa şöyle; 11 Ocak - Mustafa Karuşağı İ.O. ve F. S. Mehme İ.O. , 18 Ocak – Kılıçarslan İ.O. ve Orhan Sinan Hamzaoğlu İ.O. , 25 Ocak Yıldırım Beyazatıt İ.O. ve Prof Erol Güngör İ.O.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Karagöz-Hacivat Okulları Gezecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağını kullanan pilotaj öğrencisi hayatını kaybetti Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinop'ta S-400'lerin test edildiğini doğruladı İstanbul'daki toplantıya çağrılmayan İmamoğlu suskunluğunu bozdu: Büyük nezaketsizlik Son dakika: Kayseri'deki bombalı saldırının faili PKK'lı terörist Irak'ta yakalanıp Türkiye'ye getirildi Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'daki pandemi toplantısına çağrılmayan İmamoğlu'yla görüşecek Nihat Hatipoğlu'nu şaşkına çeviren olay: Sokaktan hayretler içinde geçtim Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından İstanbul'da uzun test kuyrukları oluştu Rus otel sahibi 15 kişilik grupla basıp kiracısına işkence yaptı