Karakalpakistan'daki olaylarla ilgili yargılanan 16 mahkum, mahkeme kararına itiraz etti - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Karakalpakistan'daki olaylarla ilgili yargılanan 16 mahkum, mahkeme kararına itiraz etti

Karakalpakistan'daki olaylarla ilgili yargılanan 16 mahkum, mahkeme kararına itiraz etti

30.03.2023 15:31

Özbekistan'a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nde geçen sene meydana gelen olaylara ilişkin ocak ayında sonuçlanan ilk davada, 3 ila 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çaptırılan 22 mahkumdan 16'sı mahkeme kararına itiraz etti.

Özbekistan'a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nde geçen sene meydana gelen olaylara ilişkin ocak ayında sonuçlanan ilk davada, 3 ila 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çaptırılan 22 mahkumdan 16'sı mahkeme kararına itiraz etti.

Özbekistan Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamaya göre, Karakalpakistan'da geçen sene meydana gelen olaylarla ilgili ocak ayında düzenlenen ilk davada 3 ila 16 yıl arası değişen hapis cezalarına çarptırılan ve aralarında "olayların esas organizatörü" olarak görülen Dauletmurat Tacimuratov'un da bulunduğu 22 mahkumdan 16'sı, Karakalpakistan Ceza Mahkemesi kararına itiraz ederek temyize gitti.

Söz konusu mahkumların itirazları, Özbekistan Yüksek Mahkemesince temyiz sürecinde incelenecek ve bununla ilgili temyiz mahkemesi belirlenen tarihte yapılacak.

Olaylarla ilgili toplam 171 kişi suçlanıyor

Karakalpakistan Mahkemesi Hakimi Ebulay Abibullayev başkanlığında Buhara İl Mahkemesinde, 31 Ocak'ta sonuçlanan ilk davada, 22 sanık anayasal rejime saldırı, baskın, kamu güvenliğini ve düzenini tehdit eden materyalleri hazırlamak, saklamak ve dağıtmak, silah ve mühimmat bulundurmak, kamu ve özel mülkiyete zarar vermek gibi suçlardan yargılanmıştı.

22 sanıktan 4'ü ev hapsine çarptırılırken, "olayların esas organizatörü" olarak görülen Dauletmurat Tacimuratov 16 yıl, diğer sanıklar 3 ile 8 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezalarına mahkum edilmişti.

Söz konusu olaylara ilişkin Karakalpakistan Mahkemesi Hakimi Dauletbay Razov'un başkanlığında Buhara İl Mahkemesinde bu ay sona eren ikinci davada ise 39 sanıktan 28'ine 5 ile 11 yıl arasında hapis cezaları verilirken, diğer 11 sanık ise tutuklu bulundukları yaklaşık 8 aylık süre göz önünde bulundurularak tahliye edilmişti.

Karakalpakistan'daki olaylarla ilgili toplam 171 kişi suçlanıyor.

21 can kaybı

Özbekistan anayasasında Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti'nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirilmesine ilişkin bazı tekliflerin gündeme gelmesinin ardından 1-2 Temmuz 2022'de Nukus şehrinde düzenlenen protestolar şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Özbekistan İçişleri Bakanlığı, gösterilerin anayasada yapılması öngörülen değişiklikleri "yanlış yorumlayan" bir grup tarafından düzenlendiğini açıklamıştı.

Olayların ardından Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, gösterilerin gerçekleştiği Nukus'a giderek buradaki vatandaşlarla bir araya gelmiş ve Karakalpakistan'ın statüsünün değiştirilmeyeceğini belirtmişti.

Mirziyoyev'in gösterilerin devam etmesi nedeniyle imzaladığı kararnameyle bölgede 1 aylık olağanüstü hal ilan edilmişti.

Gösterilerde 4'ü polis 21 kişi hayatını kaybetmiş, 141'i kolluk kuvveti olmak üzere 243 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Karakalpakistan'daki olaylarla ilgili yargılanan 16 mahkum, mahkeme kararına itiraz etti - Son Dakika


Advertisement