Son Dakika Haberleri: Karaköy, 10 Yıl Sonra Yeni İskelesine Kavuştu! Aynı Anda 3 Vapur Yanaşacak

Karaköy, 10 Yıl Sonra Yeni İskelesine Kavuştu! Aynı Anda 3 Vapur Yanaşacak

9 ay önce

İstanbul 10 yıl önce lodosun yuttuğu iskele yerine yıllar sonra yapılan yüzer iskele gece saatlerinde Karaköy'e taşındı. 2 ton ağırlığında ve içerisinde cafenin de olduğu iskeleye aynı anda 10 gemi bağlanabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Karaköy'ün yeni yüzer iskelesi, Haliç Tersanesi'nden alınarak yeni yerine getirildi.

10 YIL ÖNCE LODOS İSKELEYİ YUTMUŞTU

Şiddetli lodos nedeniyle 2008 yılında sulara gömülen Karaköy İskelesi'nin yerine yenisi Tuzla'daki bir tersanede inşa edildi. 2 bin 236 metrekarelik akıllı yüzer iskelenin iç donanımı ise Haliç Tersanesi'nde tamamlandı.

2 BİN 236 METREKARELİK İSKELE GECE KARAKÖY'E TAŞINDI

Gece saatlerinde Haliç Tersanesi'nden alınan yeni iskele römorkörlerle Karaköy'e taşındı. Taşınma sırasında, römorkörlerin geçişi için Atatürk ve Galata Köprüleri, araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Daha sonra köprüler, her iki taraftan açılarak geçiş sağlandı. Yeni iskele, Karaköy'deki yeni yerine güvenli bir şekilde yerleştirildi.

81 METRE UZUNLUĞUNDA YÜZER İSKELE

Deniz üzerinde yüzer şekilde tasarlanan iskele, 81 metre boyunda ve 27,6 metre genişliğinde yapıldı. Yüksekliği 3,5 metre olan yeni yüzer iskelenin ana güverteden çatıya yüksekliği ise 7,5 metre olarak inşa edildi.

2 TON AĞIRLIĞINDA AYNI ANDA 10 GEMİ BAĞLANABİLİR

Yaklaşık 2 bin ton ağırlığındaki iskele, toplamda 2 bin 236 metrekarelik bir alanı kapsıyor. İskelede, sancak ve deniz tarafından aynı anda 3 vapur yanaşabilecek. İskelenin elektrik sistemi, 2 adet güçlü jeneratör sistemi ile beslenecek. İskele, aynı anda 10 geminin bağlanabileceği özelliklerde tasarlandı.

İÇERİSİNE DİZAYN EDİLEN CAFE VAR

İskele çok amaçlı salonu ve sosyal donatı alanları ve engelli erişimiyle Karaköy üzerinden deniz ulaşımının daha rahat kullanılmasını sağlayacak. İskelede Tarihi Yarımadayı ve Boğaz'ı görebileceği kitap kafe, 151 metrekare kapalı alan ve 90 metrekare üstü kapalı terası ile yolculara hizmet verecek.
Zengin Olma Hayali Kuran Defineciler, Kendilerini Patlattı Cenazesine Kimsenin Katılmadığı Annesini, Bisikletiyle 5 Kilometre Taşıyıp Defnetti

Müge Anlı ile Tatlı Sert Programında Gündeme Gelen Lise Öğrencisi Cinayetinin Detayları Ağızları Açık Bıraktı