Karalar: "Uyuşturucu Kullanan Kalmayana Kadar Mücadele Edeceğiz" - Son Dakika

Karalar: "Uyuşturucu Kullanan Kalmayana Kadar Mücadele Edeceğiz"

28.03.2018 15:31
Karalar: "Uyuşturucu Kullanan Kalmayana Kadar Mücadele Edeceğiz"

Unicef-Rotary Çocuk Dostu Şehirler projesi kapsamında “Çocuk ve Gençlerin Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunması Arama Ve Tarama Çalıştayı”, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Unicef-Rotary Çocuk Dostu Şehirler projesi kapsamında "Çocuk ve Gençlerin Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunması Arama ve Tarama Çalıştayı", Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Unicef, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Adana Çukurova Rotary Kulübü ve Seyhan Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, geçmişte tarım, sanayi, ticaret ve zenginliğin kenti olan Adana'da mutlu insanların yaşadığını, toplumdaki mutluluk düzeyinin azalmasına paralel olarak sorunların ve uyuşturucu kullanımının da hızla artmaya başladığını kaydetti.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda herkesin elinden geleni yapmasının önemine vurgu yapan Başkan Karalar, Seyhan Belediyesi olarak bu konuda çok şey yaptıklarını ancak bu çalışmaların yeterli olmadığını söyledi. Başkan Karalar, "Yeterli midir, değildir. Çünkü yeterli olabilmesi demek uyuşturucu kullanan hiç kimsenin kalmaması demektir. Biz uyuşturucu kullanan bir tek kişi kalmayana kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Çarpıcı örneklerle uyuşturucu kullanımının yol açtığı tehlikelere dikkati çeken Karalar, E-5 karayolunun aşağısında portakal bahçelerinin bulunduğu mahallelerde yaşayan insanların 10-15 yıl öncesine dek hiçbir derdinin olmadığını ve buralarda uyuşturucu kullanımının sıfır düzeyinde olduğunu belirten Karalar, bugün ise bu mahallelerde gençlerin büyük bir bölümünün uyuşturucu kullandığını ifade etti. Karalar, "Eğer orada uyuşturucu kullanılıyorsa bu Adana açısından büyük bir tehlike demektir" diye konuştu.

"Umut veremezseniz bataklığı kurutamazsınız"

Gelecekten umudu kalmayan mutsuz insanların uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yöneldiğini vurgulayan Başkan Karalar, "Eğer ülkedeki işsizliği, açlığı, mutsuzluğu gideremezseniz, özellikle umutlu bir gençlik yaratmazsanız bu kaçınılmaz oluyor. Demek ki, biz ülkede başka bir şey yapmalıyız. İnsanların gelecekle ilgili umutlarını artırmalıyız. Çünkü umut bir başlangıçtır. Bugün için bir imkan değildir ama gelecekte bir imkanı, arzu ettiğini bulabilmesi düşüncesidir. Bu umudu veremezseniz bu bataklığı kurutma şansınız yok" ifadelerini kullandı.

Seyhan Belediyesi olarak Adana Emniyet Müdürlüğü'nün "Narko Adana Elçi" projesine ortak olduklarını, Adana Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde bir yıl boyunca mahallelerden insanları taşıyıp uyuşturucuyu ve uyuşturucuya karşı mücadeleyi anlatan "Plastik Hayatlar" oyununu sahnelediklerini, çocuğu bonzai bağımlısı olan bilinçli bir annenin verdiği mücadeleyi kitaplaştırıp 50 bin adet kitabı halka dağıttıklarını anlatan Karalar, gençleri kötü alışkanlıklardan korumak için belediye olarak sportif aktivitelere büyük önem verdiklerini söyledi.

Karalar, Seyhan Belediyesi olarak son dört yılda sporla ilgili yoğun faaliyet gösterdiklerini söyleyerek, "Buz pateni, portatif havuzlar ve hizmete açtığımız yedi mega tesis bunlardan bazıları. Bunların tamamı, gençlerimizi, evlatlarımızı hem sağlıklı bir vücuda hem sağlıklı bir kafaya hem de sağlıklı bir karaktere kavuşturmak için yapılan hizmetler. Spor da uyuşturucuyla mücadelede en etkin rollerden birisidir. Spor uyuşturucunun panzehirlerinden bir tanesidir" dedi.

Tedavi için rehabilitasyon merkezi

4 yıldır Seyhan'da 20 bin metrekare alan üzerinde bir rehabilitasyon merkezi açmak için çalıştıklarını ancak Sağlık Bakanlığı'yla henüz protokol imzalayamadıklarını aktaran Başkan Karalar, şöyle devam etti:

"Protokolde son aşamaya gelindi. Bu protokol belediye başkanlığımın son ayında bile imzalansa kararlıyım, bu merkezin temelini atacağım. Adana'da ve bölgede böyle bir rehabilitasyon merkezi yok. Seyhan Belediyesi olarak yaklaşık 20 bin metrekare üzerinde çok teşekküllü tedaviye yönelik bir merkezi Adana'ya kazandırıp, uyuşturucuyla mücadele konusunda çok önemli bir adım atmış olacağız."

Uluslararası Rotary 2430.Bölge Guvernörü Serdar Ünlü ise konuşmasında nüfusun büyük bir bölümünü oluşturan çocukların her türlü yaşamsal haklarının kabulü, bu bilincin yerleşmesi ve ona göre önlemler alınması, bu bilinçte yurttaş, vatandaş yetiştirme çabası içinde olduklarını kaydetti.

ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilimdalı Başkanı Prof.Dr. Mete Korkut Gülmen de uyuşturucuyla mücadele konusunda global düşünceyle Adana'dan çözüm projeleri üretilmesinin önemine vurgu yaptı. - ADANA

Çukurova'da sulamaya açılacak alanlarda üreticilere eğitim veriliyor Çukurova'da sulamaya açılacak alanlarda üreticilere eğitim veriliyor Muhtarlardan semt pazarı talebi Muhtarlardan semt pazarı talebi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Karalar: 'Uyuşturucu Kullanan Kalmayana Kadar Mücadele Edeceğiz' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement