Karaman'da "İşaret Dili Eğitim Kursu" Başladı - Son Dakika

Karaman'da "İşaret Dili Eğitim Kursu" Başladı

03.01.2012 13:28
Karaman'da

Karaman Kalkınma Stratejileri ve AB Daimi Temas Merkezi (KASGEM) ile Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetlerini Destekleme Derneği tarafından düzenlenen "İşaret Dili Eğitim Kursu" başladı.

Karaman Kalkınma Stratejileri ve AB Daimi Temas Merkezi (KASGEM) ile Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetlerini Destekleme Derneği tarafından düzenlenen "İşaret Dili Eğitim Kursu" başladı.

Karaman Vali Yardımcısı Latif Memiş, Rehberlik ve Özel Eğitim Hizmetlerini Destekleme Derneği hizmet binasında başlayan kursun açılışındaki konuşmasında, Türkiye'de oldukça fazla işitme engelli insan olduğunu belirterek, "Biz bu dili öğrenebilirsek bu vatandaşlarımıza da daha iyi hizmet edebiliriz. Normal hayatta onlarla yaşamamız biraz daha kolaylaşabilir. Birde ben empati kurmak açısından bakıyorum olaya. Onlarla empati kurabilirsiniz. Hiçbir ses yok. Konuşamıyorsunuz, sadece parmaklarınızla insanlarla konuşuyorsunuz. Bu bile bir adımdır" dedi.

Dernek Başkanı Ayşe Arslan ise kursun işitme engelli vatandaşların kamu kurum ve kuruluşları ile değişik ortamlara girdiklerinde karşılaştıkları iletişim güçlüklerini aşmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

İşitme engelli bireylerin cihaz kullanamadıkları ve duyamadıkları için konuşmayı öğrenemediklerine dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla da insanlarla iletişim kuramıyorlar. İletişim kurmayı öğrenemedikleri içinde onlara tek seçenek işaret dili kalıyor. İşaret dili bizler içinse çok yabancı bir dil olduğu için onlar bizlerle iletişim kurmaktan yoksun kalıyorlar. Bu kursta duyma yeteneği olmayan insanlarla işaret diliyle nasıl iletişim kurulabileceği öğretilecek."

Yapılan konuşmalardan sonra 20 gün devam edecek olan kursun ilk dersi işaret dili uzmanlarınca verildi.

- KARAMAN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Karaman'da 'İşaret Dili Eğitim Kursu' Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

SİHA korkusu bunu da yaptırdı! Sözde Karabağ lideri Harutyunyan taktik toplantısını anaokulunda gerçekleştirdi 'Trabzon' paylaşımıyla büyük tepki çeken CHP'li Kılınç, adliye önünden fotoğraf paylaştı Parti grubunda Bahçeli'nin zor anları! "Ekmek yoksa pasta yiyin" sözünü hatırlayamayınca kürsüde kalakaldı İran medyası Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u şeytana benzetti: Paris İblisi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık Hatay'da patlama anının yeni görüntüleri ortaya çıktı Camideki görüntü İlber Ortaylı'yı kızdırdı: Bu ne zevksizlik Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor