Karamanlı'da İş ve İşçi Sağlığı Merkezi Oluşturulacak - Son Dakika

Karamanlı'da İş ve İşçi Sağlığı Merkezi Oluşturulacak

18.02.2012 12:00
Karamanlı'da İş ve İşçi Sağlığı Merkezi Oluşturulacak, System.String[]

Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, Karamanlı'da faaliyet gösteren mermer ocakları ile fabrikalarında çalışan işçileri bilinçlendirmek, sağlık sorunları takibini sağlamak amacıyla 'iş ve işçi sağlığı merkezi' oluşturulacağını söyledi.

Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, Karamanlı'da faaliyet gösteren mermer ocakları ile fabrikalarında çalışan işçileri bilinçlendirmek, sağlık sorunları takibini sağlamak amacıyla 'iş ve işçi sağlığı merkezi' oluşturulacağını söyledi.

Şenbayram, yaptığı açıklamada, bölgede çok sayıda mermer ocağıyla fabrika bulunduğunu ve buralarda da gerek Burdur bölgesinden gerekse farklı illerden gelen işçilerin çalıştığını kaydetti.

Mermer ocak ve fabrikalarda çalışan işçilerin sağlık sorunlarını gidermek, bilinçlendirmek, işçilerin periyodik kontrollerini takip altına almak amacıyla böyle bir uygulama gerçekleştireceklerini dile getiren Şenbayram, "İş ve işçi sağlığı hizmetleri, toplum sağlığı hizmetlerinin önemli bir parçasıdır. Çünkü işçilerimiz ortak mekanda birlikte çalışıyorlar, aynı mekanda kalıyorlar. Bulaşıcı bir hastalıkta toplumu tehdit edebilir bir sonuçla karşılaşabiliriz. Bunları önlemek istiyoruz" dedi.

Ayrıca mermer ocaklarında çalışmanın bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyleyen Şenbayram, ocaklarda çalışanların daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Sağlık merkezi ile işçileri nasıl korunmaları gerektiği konusunda da bilgilendirdiklerini ifade eden Şenbayram, "Solunum yoluyla bir takım toz ve benzeri maddeleri alabiliyorlar. Birçok işlerinde maske, eldiven ve baret kullanıldığında hem solunum yoluyla geçen birçok ölümcül hastalık engellenebiliyor hem de iş kazalarına karşı ciddi önlemler alınabiliyor. Buradaki işlevimizin bir parçası da tedavi ve tanı hizmetlerinin yanı sıra eğitim hizmetleri olacak" diye konuştu.

Merkezin röntgen odası, kurşunlu oda, mini laboratuvar, solunum fonksiyon testi aracı ile donatılacağını belirten Şenbayram, gezici sağlık aracı ile de hizmet vereceklerini bildirdi.

- BURDUR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Karamanlı'da İş ve İşçi Sağlığı Merkezi Oluşturulacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Mustafa Cengiz'den Terim'e gönderme, Falcao'ya isyan: Sattırdığı forma sadece 30 bin Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi Ford ve Volkswagen tercihini Türkiye'den yana kullandı: Kocaeli'ye 800 milyon euroluk yatırım yapacaklar Adana'da ikinci Taksim vakası: Genç kızı adım adım takip edip taciz etti Eşiyle görüntülenen Emre Belözoğlu'nun maske takmaması şaşkınlık yarattı Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı kiracı olduğu fabrikayı tahliye ederken, binayı söküp götürdü Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin