Karbon Saydamlık Projesi - Son Dakika

Karbon Saydamlık Projesi

26.11.2012 16:47
Karbon Saydamlık Projesi, System.String[]

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Yaşanılabilir dünya için, gelecek için belkide en önemli çabaların başında sürdürülebilirlik konusunun çok önde geldiğini söyledi.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Yaşanılabilir dünya için, gelecek için belkide en önemli çabaların başında sürdürülebilirlik konusunun çok önde geldiğini söyledi.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank'ın desteğiyle Türkiye'de yürütülen Karbon Saydamlık Projesi'nin (CDP- Carbon Disclosure Projeşiişşject) 2012 Türkiye Raporu lansman toplantısında konuşan Binbaşgil, Karbon Saydamlık Projesi'nin Türkiye'deki çalışmalarına 2010'dan beri destek sağlamaktan mutluluk duyduklarını ve Akbank'ın desteği ile sürdürülen projeye katılımın her geçen yıl artarak süren katılımın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu konunun önemli olduğunu düşündüklerini belirten Binbaşıgil, "Dünya son günlerde biraz çalkantı yaşıyor. Bazen bu tür konular, asıl geleceğimizi ilgilendiren konular kısa vadeli bazı düşüncelerle bazen ikinci plana atılıyor olabilir. Ama yaşanılabilir dünya için geleceğimiz için aslında bakarsanız belkide en önemli çabaların başında sürdürülebilirlik konusunun çok önde geldiğini söyleyebilirim"dedi.

Kurum olarak bu konuya çok önem ve değer verdiklerini söyleyen Binbaşıgil, her şeyden önce bu tür platformların oluşmasında destek olmaya ve bu konuda toplum bilinci oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

- Aviva Yatırım Başkanı Paul Abberley-

Rio 20 sonuç bildirgesine alınan 'Paragraf 47'nin arkasındaki kurum niteliğinde olan Aviva Yatırım'ın Başkanı Paul Abberley ise " Aviva Yatırım, müşterilerinin yatırım kararlarını daha doğru bir şekilde alabilmesi için yatırım yapacakları şirketlerin, çevresel, sosyal ve yönetişim ile ilgili verilerini kurumsal şirket stratejileri kapsamında açıklamalarının önemine inanıyor. Karbon Saydamlık Projesi bu eğilimin ana etkenlerinden biri ve bu yolla sürdürülebilir ekonomik büyüme ile finansal pazarlar arasındaki ilişkinin daha etkin olması konusunda öncü bir rol üstleniyor" dedi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Karbon Saydamlık Projesi Direktörü Melsa Ararat ise "Projenin başlangıcından buyana Türkiye'de iklim değişikliği konusundaki farkındalıkta çok önemli bir gelişme var. Özellikle İMKB 100 dışında kalmasına rağmen projeye raporlama yapan şirket sayısındaki yüksek artış, iklim değişikliği ile mücadelede liderliğin bir rekabet avantajı olarak görülmeye başladığını gösteriyor" diye konuştu.

Toplantıda CDP Türkiye 2012 Karbon Saydamlık Lideri ödülünü Arçelik alırken, CDP Türkiye 2012 Karbon Performans ödülünü Garanti Bankası aldı.

Rapor, Karbon Saydamlık Projesi'ne Türkiye'den dahil olan şirketlerin verdikleri yanıtların an analizini ve Türkiye'de iklim değişikliği ile ilgili ana eğilimleri içeriyor.

Rapora yanıt veren şirket sayısı 2011 senesinde 20 iken, bu rakam bu sene 32'ye yükseldi. Rapora dahil olan şirketlerin sayısının yükselmesinde sadece İMKB-100 endeksini oluşturan şirketlerin değil, ayrıca İMKB-100 listesi dışında kalan, halka açık olmayan yada olan şirketlerin de yanıt vermesi etkili oldu.

Muhabir: Ziya Altunbaş

Yayıncı: Ali Bayaslan - İSTANBUL

Karbon Saydamlık Projesi

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Karbon Saydamlık Projesi - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 1,5 ay sonra yemek yiyebildi Son Dakika! Grip aşısı olabileceklerin listesi e-Nabız'a yüklendi Adnan Oktar'ın Ankara'daki evlerinden 10 milyon dolarlık fosil çıktı Tapuda yapılan hatayı fırsata çevirdi, kendine ait olmayan araziyi sattı 130 bin TL'lik altınlarını bulmak için Müge Anlı'ya başvurdular! Hayırsever vatandaş imdatlarına yetişti Vatan görevleri için Türkiye'den Karabağ'a gittiler, biri şehit, diğeri gazi oldu Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi Gelin ve damadı düğünde dolandırdı! Sahte çeyreği bıraktı, gerçeğini aldı