Kardemir'in Temelinin Atılması ve Karabük'ün Kuruluşunun 79. Yıl Dönümü - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Kardemir'in Temelinin Atılması ve Karabük'ün Kuruluşunun 79. Yıl Dönümü

Kardemir'in Temelinin Atılması ve Karabük'ün Kuruluşunun 79. Yıl Dönümü

03.04.2016 18:32

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Yaptığımız mücadele basit bir terörle mücadele değildir arkadaşlarım. Bu bir nevi Kurtuluş Savaşı'dır.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Yaptığımız mücadele basit bir terörle mücadele değildir arkadaşlarım. Bu bir nevi Kurtuluş Savaşı'dır." dedi.

Şahin, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük'ün kuruluşunun 79. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda düzenlenen çelenk sunumu törenine katıldı. Karabük Valisi Orhan Alimoğlu'nun çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yıl dönümü dolayısıyla kent genelinde yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Şahin, Alimoğlu, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Rafet Vergili, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Cihan Ulukaya, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, KARDEMİR Genel Müdürü Uğur Yılmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

KARDEMİR'de 30 yılını aşan çalışanlara plaket verilmesinin ardından Kent Meydanı'nda devam törende konuşan Şahin, 3 Nisan'ın Karabük için önemli bir tarih olduğunu söyledi.

3 Nisan 1937'nin, 13 haneden oluşan bir Karabük'ü bugünkü hale getirecek adımın atıldığı gün olduğunu belirten Şahin, "Fabrikanın temelini bizzat buraya gelerek atan dönemin Başbakanı İsmet İnönü'ye, dönemin bakanı rahmetli Celal Bayar'a, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak büyüğümüze ve tabi ki o dönemin hükümetine bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. O dönemde buraya böyle bir fabrika temeli atılmamış olsaydı herhalde şu anda Karabük bu durumda olmazdı." diye konuştu.

Karabük'ün geçmişten bugünlere geldiği evreleri anlatan Şahin, tarihinin 79 yıldan ibaret olmadığını, ilçelerinin çok köklü bir tarihe sahip olduğunu, gün geçtikçe de kalkındığını aktardı.

"Terör örgütü sadece piyondur, maşadır"

Bugün oynanan Boluspor ile Kardemir Karabükspor maçında herhangi bir olay yaşanmaması için Karabük taraftarının kente alınmaması kararına tepki gösterdiğini belirten Şahin, gerekli görüşmeleri yaparak taraftarın Bolu'ya gitmesini sağladığını dile getirdi.

Bolu Komando Birliği'nin şu anda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terörle mücadele ettiğini, şehitler verdiğine işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki komşu ilin futbol seyircileri bir araya gelerek birbirleriyle kavga ederse bu yakışır mı bize? Yaptığımız mücadele, basit bir terörle mücadele değildir arkadaşlarım. Bu bir nevi Kurtuluş Savaşı'dır. Çanakkale'de ecdadımız hangi amaçla çarpışmışsa, Kurtuluş Savaşı'nda hangi amaçla şehitler vermişsek bu bölücü terör örgütleriyle mücadele de aynı amaca yöneliktir. 100 yıl önce o coğrafyada haritaları cetvelle çizen emperyalist güçler yeniden orada sınırları değiştirme, Türkiye'den bir toprak parçasını alma savaşını verdiriyorlar. Bu terör örgütü sadece piyondur, maşadır. Buna pabuç bırakmayacağız. Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda nasıl başarıya ulaşmışsak bu terörle mücadelede de Allah'ın izniyle başarıya ulaşacağız. Sizlerin duaları ve destekleriyle."

KARDEMİR Genel Müdürü Yılmaz da ülkenin birliği ve dirliği için canlarını seve seve feda eden aziz şehitler ile terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşları rahmet ve minnetle anarak, millete başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi.

Bugün burada sergiledikleri birlik ve beraberliğin, milletin birliğine, vatanın bütünlüğüne, devletin bekasına sımsıkı sahip çıkma, terörün gündemine asla teslim olmama ve yollarına kararlılıkla devam edeceklerinin güçlü bir mesajı olduğunu vurgulayan Yılmaz, 79 yıl önce Karabük'te mütevazı şartlarla başlayan çelik üretiminin bugün Türkiye'yi dünyanın en büyükleri arasına taşıdığını kaydetti.

Yılmaz, KARDEMİR'in bugün 2 milyon tonu aşan üretimiyle artık dünyada kabul gören bir üretim seviyesini ve ürün çeşitliliğini yakaladığını ifade ederek, "Ne mutlu böylesi değerli bir esere sahip olan Karabüklüler'e, ne mutlu bu eseri 79 yıldır alın terleriyle büyütüp geliştirenlere ve ne mutlu 79 yıl sonra bile aynı heyecanı yüreklerinde hisseden sizlere. Yakın zamanda yine sizlerle birlikte açılışını gerçekleştireceğimiz kangal haddehanemiz ise KARDEMİR, Karabük ve ülkemiz sanayisine kazandırılan yeni bir eser olacaktır." dedi.

"İktisadi sahada bu müdafaa çoktan başlamıştır"

Peyami Safa'nın dış güçlerin KARDEMİR'in kurulmasını istemediği konusunda dikkat çektiği bir olayı anlatan Yılmaz, "Karabük fabrikasının temel atma merasiminde, bir ülkenin Zonguldak Konsolosu olduğunu söyleyen bir zat, buralara fabrikalar kurulacağı için teessür beyan etmiş. 'Yazık ki çok güzel bir av mıntıkamız bozuluyor!' demiş. Bu konsolos gibi düşünen Avrupalılar için yalnız Karabük değil, bütün Türkiye 'çok güzel bir av mıntıkası' idi. Bu memlekette yalnız tavşan, bıldırcın, keklik, toy, çil, yaban kazı ve ördeği değil. Türk parası, Türk müşterisi, Türk emeği, Türk işçisi de avlanırdı. Bundan sonra Türk topraklarında kimse Türk müstahsilini can evinden vuramayacaktır. İktisadi sahada bu müdafaa çoktan başlamıştır." şeklinde konuştu.

Vali Alimoğlu ise Karabük'ün geçmişine bağlı, tarihiyle yaşamasını öğrenmiş, bu nedenle başarıyı yakalamış bir kent olduğunu dile getirerek, bunun devamını sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

KBÜ halk oyunları ekibinin gösteri yaptığı etkinlikte KBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu konser verdi.

Bu arada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bandosu, yeni yazılan KARDEMİR marşını ilk defa seslendirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kardemir'in Temelinin Atılması ve Karabük'ün Kuruluşunun 79. Yıl Dönümü - Son Dakika


Advertisement