"Karlı ve Buzlu Havalarda Eller Cepte Yürümeyin" - Son Dakika

"Karlı ve Buzlu Havalarda Eller Cepte Yürümeyin"

12.01.2012 11:42
"Karlı ve Buzlu Havalarda Eller Cepte Yürümeyin"

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, soğuk ve karlı havalarda zeminin kaygan olması nedeniyle düşme olaylarında artış yaşandığına dikkat çekerken, yürürken dengenin bozulmaması için özellikle ellerin cepte olmaması gerektiğini söyledi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, kar yağışı görülen günlerde, düşmeye bağlı kırık ve çıkık vakalarının arttığını söyledi. Uzman Dr. Beşir, buzda kayıp düşmeye bağlı olarak en çok el ve ayak bileğiyle dirsek ve kaval kemiği kırıkları görüldüğünü belirtti. Düşmeye bağlı basit kırık çıkıklar olabileceği gibi ölümcül kafa travmalarının da görülebildiğini vurgulayan Dr. Türkmen, şöyle dedi:

"Kazaların büyük bölümü dikkatsiz ve desteksiz yürümekten kaynaklanır. Bu nedenle, dengeli, yola bakarak yürümek ve dikkatli adım atmak gerekir. Eller cepte olmamalıdır. El ve kollar denge çubuğu gibi serbest olmalı ve bir salınım hareketiyle yürünmelidir. Her iki elde poşet taşımak yanlıştır. En azından bir el serbest olmalıdır. Ayakları yere hafif sürüyerek ve mümkün olduğu kadar kısa adımlarla yürümek önemlidir. Ayakkabılar lastik veya kauçuk tabanlı ve kısa topuklu olmalıdır. Ayrıca ayakkabıların üzerine eski çorap giymek de buzda kaymayı engeller."

Dr. Türkmen, düşmelerin dikkate alınmasını, düşme sonrası geçmeyen inatçı bel ve bacak ağrıları ile uyuşmalar varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı. - Denizli

Afyonkarahisar'da yük treninin çarptığı traktörün sürücüsü yaralandı Afyonkarahisar'da yük treninin çarptığı traktörün sürücüsü yaralandı Denizli'de devrilen iş makinesinin altında kalan operatör öldü Denizli'de devrilen iş makinesinin altında kalan operatör öldü Büyükşehirden döndüğü köyünde boş arazileri değerlendiren kuaför besicilik yapıyor Büyükşehirden döndüğü köyünde boş arazileri değerlendiren kuaför besicilik yapıyor
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Karlı ve Buzlu Havalarda Eller Cepte Yürümeyin' - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement