Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı - Son Dakika

Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı

Antalya'da, pazar tezgahlarına çıkan karpuz, yüksek fiyatı nedeniyle yarım ve çeyrek halde dilimle satılmaya başlandı. Pazarlara çeyrek karpuz 10 liradan, yarım karpuz ise 20 liradan alıcı buluyor.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuz, Antalya'daki semt pazarlarında tezgahlardaki yerini aldı. Muratpaşa ilçesi Soğuksu Mahallesi'nde kurulan semt pazarında karpuz, kilogramı 3 ila 5 lira arasında alıcı buldu. Tanesi 7 ile 13 kilogram arasında değişen karpuzun fiyatının yüksekliği nedeniyle esnaf çareyi dilimleyerek satmakta buldu. Çoğu tezgahta karpuzlar yarım veya çeyrek şekilde bölünerek satıldı. Çeyrek karpuz ortalama 10 liradan, yarım karpuz ise 20 liradan alıcı buldu.

Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı

"KORONAVİRÜS NEDENİYLE İRAN'DAN KARPUZ GELMEDİ"

Bu şekilde satılan karpuza vatandaşın ilgisinin yüksek olduğu görülürken, pazarcı esnafı ise tüketilmesinin daha kolay ve çabuk olması nedeniyle sadece karpuzun değil çoğu meyvenin bu şekilde satıldığını belirtti. Koronavirüs nedeniyle İran'dan karpuz gelmediğini ve bu nedenle sezon başında fiyatların yüksek olduğunu söyleyen esnaf Mehmet Ağırman, "Sadece karpuz değil, çoğu meyveyi yarım ve çeyrek halde satıyoruz. Meyvelerin fiyatlarının bu sene yüksek olması ve daha taze tüketilmesi nedeniyle bu yola başvurduk. Karpuzun yetiştiği Antalya ve Adana bölgesindeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle karpuzlar yandı. Mevsim başındaki yağmur ve dolu nedeniyle de hasat zarar gördü. Bu nedenler, bu sene karpuz fiyatında yan etki yarattı" dedi.

Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı

"FİYATINDAN DOLAYI ÇEYREK VE YARIM KARPUZA TALEP ÇOK"

Dilimli karpuza yoğun talep olduğunu söyleyen esnaf Vedat Ağır, "Günlük taze tüketimi ve bozulmamasını sağlamak için karpuzu bu şekilde satıyoruz. Vatandaş tüm alınca karpuz genelde kalıyor ve bozuluyor. Bu şekilde hem daha ucuz hem daha taze kalıyor. Karpuzun fiyatının yüksek olması ve ağırlığı nedeniyle vatandaşlar tam almaktansa çeyrek ve yarım karpuzlara daha talep gösteriyor" diye konuştu.

Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı

"GÜCÜM BU KADARINI ALMAYA YETİYOR"

Tezgahtan yarım karpuz alan Fatma Çetin, "Ekonomik gücüm bu kadarını almaya yetiyor. Daha küçüğü olsa onu alırdım" dedi.

Karpuzun fiyatı yüksek olunca pazarlarda dilimle satılmaya başlandı

Son Dakika

Adalar'a giriş çıkış yasağı 1 Haziran'da sona eriyor Yargıtay, ücreti ödenmeyen işçinin istifa etmesi halinde tazminat alabileceğine hükmetti Son dakika: THY ve Pegasus 1 Haziran'da uçuşlara yeniden başlıyor Dünyanın en lezzetli peynirlerinden olan Karaman'ın Divle obruk peyniri Fransızların tahtını elinden aldı BDDK'dan bankalara kredi kolaylığı! KOBİ'ler, ihracatçılar ve yatırım projeleri desteklenecek Türkiye'de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi Yunanistan turist kabul edeceği ülkelerin listesini açıkladı, komşulardan sadece Türkiye yok Birleşik Metal İş Sendikası'nın yaptığı araştırmaya göre, her 3 işçiden 2'sinin kredi borcu var Türkiye büyümede Avrupa ülkelerine fark attı Sıfır aldığı aracı ekspertize götürünce ön kaputun cıvatalarının sök-tak olduğunu öğrendi Altın alımına getirilen yüzde 1'lik vergi kuyumcudan yapılan alışverişi kapsamıyor Otomotiv devi Renault, tasarruf yapmak için 15 bin kişiyi işten çıkaracak Kamu çalışanlarıyla ilgili idari izinleri yeniden düzenleyen genelge yayınlandı İsveç'te Satra Brunn köyü şifalı suları sebebiyle tam 7 milyon dolara satılıyor Ekonomistler Mayıs ayında enflasyonun yüzde 0,92 artmasını bekliyor