Kars'ın Çılgın Projesi Bir Başka Bahara mı Kaldı? - Son Dakika

Kars'ın Çılgın Projesi Bir Başka Bahara mı Kaldı?

22.06.2015 14:56
Kars'ın Çılgın Projesi Bir Başka Bahara mı Kaldı?, System.String[]

Yaklaşık 770 bin metrekarelik bir alanda Kalenin eteklerinde şehrin Tahdüzü denen tarihi kesimindeki bölgede koruma, geliştirme ve sağlıklaştırma yapılarak bölgedeki tarihi eser ve tescilli yapıların röleve, restorasyon, restitüsyon çalışmaları ve sokak sağlıklaştırması yapılacağı “Kars Açık Hava Kültür Müzesi ve Turizm Alanı”nın da yapılan çalışmalar bir başka bahara kaldı.

Yaklaşık 770 bin metrekarelik bir alanda Kalenin eteklerinde şehrin Tahdüzü denen tarihi kesimindeki bölgede koruma, geliştirme ve sağlıklaştırma yapılarak bölgedeki tarihi eser ve tescilli yapıların röleve, restorasyon, restitüsyon çalışmaları ve sokak sağlıklaştırması yapılacağı "Kars Açık Hava Kültür Müzesi ve Turizm Alanı"nın da yapılan çalışmalar bir başka bahara kaldı.

Dönemin Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un yine dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hazırlayıp sunduğu 'Kars'ın Çılgın Projesi' kapsamında sadece Millet Bahçesi'nin projesi hazırlanarak tamamlandı. Millet Bahçesi'nin projesinin tamamlanmasının ardından çalışmalara son verildi.

Belediye Başkanlığı'nca hazırlanan ve yaklaşık bedeli 200 milyon TL. olan "Kars Açık Hava Kültür Müzesi ve Turizm Alanı" projesi kapsamında; Hasani Harekani Türbesi ve Kars Kalesi'nin olduğu İstikam ve Atatürk Çay Bahçelerinin bulunduğu bölgede 125 tarihi bina restora edilecekti. Proje ile Kars Kalesi'nin yanında Beylerbeyi Sarayı, restore yapılacaktı. Kars Çayı üzerinde de çok ciddi bir şekilde antik tiyatroların, mesire alanlarının, piknik alanlarının ticari alanların olduğu, gezi alanlarının olduğu toplamı 770 bin metre karelik proje Karslıları adeta heyecanlandırmıştı.

"Kars Açık Hava Kültür Müzesi ve Turizm Alanı" diğer adıyla Kars'ın Çılgın Projesi geçen süre içerisinde sadece Millet Bahçesi tamamlanarak Kars Belediyesi'ne teslim edildi. Projenin sadece bir ayağı olan Millet Bahçesi ise günümüzde her yaştan insanlar uğrak mekanı oldu. Proje ile Kars Çayı arıtılacak, belirli bölgelerde Kars Çayına set çekilerek sular yükseltilecek ve sandalarla insanlar burada gezinti yapacaktı. Proje kapsamında Kaleiçi Mahallesi'nde kalenin etekleri ve taht düzü, bu iki bölgede koruma, geliştirme ve sağlıklaştırma yapılarak bölgedeki tarihi eser ve tescilli yapıların röleve, restorasyon, restitüsyon çalışmaları ve sokak sağlıklaştırması yapılarak turizme kazandırılacaktı.

Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kars Kalesi ile İnanç Turizmi'nin en önemli ayağı olan Harakan Külliyesi'nin bulunduğu bölgede hayata geçirilmesi planlanan proje kapsamında her hangi bir çalışma yapılmıyor. Vatandaşlar ise "Kars Açık Hava Kültür Müzesi ve Turizm Alanı" projesinin bir başka bahara kaldığını ileri sürüyor. - KARS

Kars'ın Çılgın Projesi Bir Başka Bahara mı Kaldı?

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kars'ın Çılgın Projesi Bir Başka Bahara mı Kaldı? - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doç. Dr. Nedim Urhan ile kameralardan uzak bir görüşme yaptığı ortaya çıktı İki arkadaş kafa kafaya verip Doğu Anadolu'nun en büyük tesisini kurdu! Aylık 20 ton mantar üretiyorlar Sadakatsiz'in bölüm sonu izleyicileri ekrana kilitledi! Bir kişi Asya'nın gözünün önünde inşattan düştü Survivor 2021'in 10. bölüm fragmanı yayınlandı! "Çok üzücü bir durum var" diyen Acun Ilıcalı, acil durum konseyi yapıyor 22 katlı binanın 9. katında patlama meydana geldi: 5 yaralı Kalp krizi geçirdiği düşünüldüğü için hastaneye kaldırılan kişinin sırtından vurulduğu anlaşıldı Fatih Terim'den Arda Turan için hocalık sinyali: G.Saray'ın geleceğinde yeri olacaktır Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi