Son Dakika Haberleri: Kars'ta Karın Yağmasıyla Kesimine Başlanan Kazların Tanesi 160 Liradan Satılıyor

Kars'ta Karın Yağmasıyla Kesimine Başlanan Kazların Tanesi 160 Liradan Satılıyor

5 ay önce

Kars'ta mevsimin ilk karının yağmasıyla birlikte kaz kesimine başlandı. Son yıllarda yöre halkı için gelir kaynağı olan kazların tanesi 140 ile 160 lira arasında satılıyor.

Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde karın yağmasıyla birlikte, bölgede çok sevilerek tüketilen kazlar da kesilmeye başlandı. 'Kar yemeden kaz kesilmez' deyimiyle yola çıkan Karslılar, yağan karın ardından kazlarını kesip, temizliyor. Temizlenen kazlar, tuzlanıp kuruması için evlerin bahçelerinde hazırlanan askılara asılıyor. Yaklaşık 15 ila 20 gün askıda kalan kaz etleri olgunlaştıktan sonra serin yerlerde veya derin dondurucularda kışın yenmek için saklanıyor.

"KAZLARIN GÜNEŞ GÖRMEMESİ LAZIM"

Köyde imece usulü kazları keserek, temizyelip, kuruttuklarını söyleyen Peri Koç, "Yaklaşık 4 ay boyunca büyütüp beslediğimiz kaz kesimine başladık. Kesildikten sonra tüyleri temizleniyor. İç organlarını çıkarıyoruz. Daha sonra kazlar tuzlanıyor. Sabah ve akşam ayazında kurutuyoruz. Kazların kesinlikle güneş görmemesi lazım. Güneş yediği zaman tadını bozuyor. Kazları eskiden soğuk odalarda veya un içinde muhafaza ederdik, şimdi dolaplara koyuyoruz. Oldukça zahmetli, kimse 'çok pahalı' demesin" diye konuştu.

TANESİ 160 LİRADAN SATILIYOR

Doğal yöntemlerle kesilen, kurutulan kazlar lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahip oluyor. Kars'ta yetiştirilen kazlar, yetiştiricileri tarafından kışlık ihtiyaçları yanısıra akrabalara gönderilirken, arta kalanları kent merkezindeki lokantalara veya vatandaşlara satılıyor. Kazlar, tanesi 140 ile 160 lira arasında alıcı buluyor.

Kazların yetişme süreci oldukça zahmetli;
Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Otelde Odasına Gizli Kamera Koyup Cinsel İlişki Görüntülerini Canlı Yayınladılar Traklar'a Ait 4 Bin Yıllık Kaya Anıtları Bulundu