Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser - Son Dakika

Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser

20.03.2017 12:17
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser, System.String[]

Kartal Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla ’Cumhuriyet’in Önsözü-Çanakkale’den Erzurum’a Milli Mücadele’ adıyla bir anma konseri düzenledi.

Kartal Belediyesi, 1 8 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü dolayısıyla 'Cumhuriyet'in Önsözü-Çanakkale'den Erzurum'a Milli Mücadele' adıyla bir anma konseri düzenledi.

Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen konsere Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri, Kartal Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Albayrak, Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İçmeli, Erzurum Oltulular Derneği Başkanı Fatih Hiçdurmaz, İspader Yönetim Kurulu Üyeleri ve salonu hınca hınç dolduran Kartallılar katıldı.

Türk milletinin, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde "Çanakkale geçilmez!" dedirttiği bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi, Kartal Belediyesinin 18 Mart günü Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde düzenlediği konser programıyla kutlandı. Konserde Yavuz Değirmenci, Erdal Erzincan ve Elif Avcı, Anadolu kahramanının türkülerini ve şiirlerini seslendirerek dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Konserde 'Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Kışlalar Doldu Bugün, Asker Yolu Beklerim, Hey On Beşli On Beşli, Yanık Ömer, Sarı Zeybek, Eledim Eledim, Sarı Gelin, Hoşgelişler Ola' türküleri söylenerek günün anısına şiirler seslendirildi. Kartallıların yoğun ilgi gösterdiği programda, Erzurum Bar ekibinden folklorcular da sahne alarak Erzurum yöresinden gösteriler sundu. Kartal Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Albayrak, "Çanakkale'den Erzurum'a bu duygusal geceyi bize yaşatan Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz'e salonu tıklım tıklım dolduran siz izleyiciler adına çok teşekkür ediyorum. Erzurumlunun kültürünü yakinen bilen ve Erzurum'a yılda birkaç kez giden, en az bizler kadar kendini Erzurumlu hisseden Sayın Belediye Başkanımıza gecenin anısına bir plaket takdim ediyorum" dedi.

Plaketi almak için sahneye çıkan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, burada yaptığı konuşmada, "Bugün benim içimden konuşmak geçmiyor. Hani çok sigara içer de koah olursunuz, nefes alamaz, pencereyi açar dışarı çıkarsınız ya benim de nefesim yetmiyor bugün. Biz aldığımız nefesin kıymetini bilemedik, bilmiyoruz. İzmir'in dağlarında açan çiçeği, Çanakkale'nin içindeki aynalı çarşıyı, Ankara'daki taşı bir türlü öğrenemedik. Geçen akşam düzenlenen bir etkinlikteyim, orkestra bir şeyler çalıyor ve herkes nasıl da güzel oynuyor. Orkestraya gittim dedim ki 'Bir dakika durun!' Bu eseri çalarak insanları oynatmayın. Sarıkamış'ta şehit olan sarı Hasanlara yazılan bir ağıttır 'Hey On Beşli On Beşli'. Biz, bu ağıtı düğünlerde çalarak oynamayı marifet saymışız. Şehitlerimizin ruhları bizlerin bu haline herhalde üzülüyordur. Onlar henüz on beşinde Sarıkamış ta, Çanakkale'de şehit düşerken, bizler düğünlerde, derneklerde oynayalım diye feda etmediler canlarını. Bizler soluduğumuz havanın kıymetini nasıl bilemediysek; kuruluşu ve kurtuluşu, Cumhuriyet'i ve onun değerlerini de tıpkı soluduğumuz hava gibi anlamadık, algılamadık, değerini bilemedik, bilmiyoruz. Bu nedenle yaşadıklarımı, hüznümü sizlerle paylaştım. Bugün bizlere duygusal anlar yaşatan sanatçılarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Altınok Öz, konuşmasının ardından sanatçılara birer buket çiçek takdim etti.

Sanatçılar Yavuz Değirmenci, Erdal Erzincan ve Elif Avcı da konserin sonunda yaptıkları konuşmada böylesine duygusal ve anlamlı bir günde kendilerini Kartal halkıyla buluşturduğu için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'e ve Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti. - İSTANBUL

Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser
Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kartal'da Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılına Özel Duygu Dolu Konser - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü